• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • A murit Constantin Chiurciu, Directorul General Romvac. Dumnezeu să îl odihnească!

    agrointeligenta.ro

    A murit Constantin Chiurciu! Compania Romvac a anunțat pe Facebook că ieri, miercuri – 30 octombrie, dr. ing. chim. Constantin Chiurciu s-a stins, vestea venind ca o lovitură, un veritabil șoc pentru toți cei ce l-au cunoscut pe directorul general al companiei producătoare de tratamente veterinare și care, în ultimii ani, a intrat pe piață și cu o gamă inovatoare de produse care combat infecțiile rezistente la antibiotice, gama Imunoinstant.

    ”Astăzi, lumina ochilor acestui OM s-a stins!

    Și Moartea grăbită i-a dus departe de noi, zâmbetu-i care ne-a dat încredere când ne era mai greu, inteligența deosebită care ne-a adus ajutorul când ne pierduserăm orice speranță, sufletul atât de bun care ne-a fost de atâtea ori sprijin și alinare!

    Realizările sale profesionale au scris pagini de știință și pagini de viață în cartea celor care nu credeau că mai au zile de trăit!

    Realizările sale profesionale înseamnă de aproape 5 decenii, Romvac!

    Domnului Dr. Ing. chim. Constantin Chiurciu îi zicel ”Mulțumesc”, dar și ”drum bun printre îngeri!”, cu toate că…am fi vrut să îi spunem și mâine ”Bună dimineața, Domnule Director General!”, este mesajul postat de compania Romvac prin care anunță trecerea la cele veșnice ale uneia dintre cele mai cunoscute personalități și agribusiness-ul românesc.

    Constantin Chiurciu s-a stins la vârsta de 69 de ani. El s-a alăturat echipei Romvac pe 15 decembrie 1983, ca inginer chimist, avansând apoi ca cercetător științific, șef de laborator și director al departamentului de producție medicamente. Din martie 2006, Constantin Chiurciu a preluat funcția de director general și pe cea de președinte al Consiliului de Administrație al Romvac.

    Alături i-a fost mereu, de când s-au cunoscut, soția mult iubită, Viorica. ”Noi am contrazis toate teoriile care spun că nu e bine să lucrezi cu partenerul tău. Din 1983, de când am venit în Romvac, până când am devenit director general, noi am lucrat permanent în acelaşi laborator, în acelaşi birou. Deci am fost împreună 24 din 24 de ore. Mulţi spun că nu e bine să lucrezi cu soţia sau cu soţul, dar noi ne-am simţit la fel de bine şi în familie, şi în producţie”, declara în urmă cu trei ani, Constantin Chiurciu.

    Trupul neînsuflețit al dr. ing. chim. Constantin Chiurciu, Director General al Romvac Company SA, va fi depus astăzi, joi – 31 octombrie, la sediul companiei Romvac, după ora 15.00.

    Agrointeligența transmite condoleanțe familiei și colectivului Romvac. Este o pierdere uriașă pentru agricultura românească, pentru noi toți ca români. Dumnezeu să îl odihnească în pace și să îl țină aproape pe cel care a fost OMUL Constantin Chiurciu.


    Te-ar mai putea interesa

    Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Lege în vigoare de astăzi: tahograf obligatoriu pe dubițele care fac acest tip de transport! Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!” Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public

    Ultimele știri

    Schimbări importante pentru crescătorii de animale: Comisia Europeană vine cu prima Strategie pentru zootehnie Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi! Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false Dosar DNA: Aproape 1,9 milioane de lei din subvenții APIA, obținute ilegal. Președintele unei asociații de crescători de animale, trimis în judecată Marsat achiziționează cereale, rapiță și mazăre de la fermieri. Prețurile oferite la cele 6 centre de achiziție