• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul purceilor, la un nivel alarmant – cu 57,8% mai mare decât acum un an

    agrointeligenta.ro

    Fermierii crescători de suine reclamă prețuri tot mai mari la purceii pentru îngrășat. Doctorul veterinar Mary Pană, președinte al Asociației Crescătorilor și Exportatorilor de Bovine, Ovine și Porcine din România (ACEBOP), atrage atenția că prețul unui purcel pentru îngrășat este mai mare cu peste 50% decât în urmă cu un an.

    Datele prezentate de președintele ACEBOP sunt valabile pentru săptămâna 42 din 2019 și indică un preț mediu de 53 de euro pe cap de purcel, la poarta furnizorului. Prețul din prezen este cu 57,8% mai mare față de aceeași perioadă a anului 2018, arată analiza ACEBOP.

    În privința carcaselor de porc, scumpirea este de 32,7% față de nivelul de preț de acum un an. Astfel, media de preț (pentru cele două clase S și E), în euro pe 100 de kiloggrame greutate carcasă este în prezent de 184,3 euro.


    Te-ar mai putea interesa

    Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS!

    Ultimele știri

    “Am cererea autorizată din 18 mai. Când intră subvențiile?” Răspunsul dat de șeful APIA! Pagubă de 8.000 euro pentru un fermier care și-a lăsat tractorul parcat în spatele casei Zantara® 216 EC, fungicidul de la FMC care poate fi aplicat atât pentru a controla bolile foliare, cât și pentru bolile spicului la grâu și orz Ziua Porților Deschise la SCDA Mărculești – 4 iunie: Cele mai bune soiuri de grâu pentru Bărăgan, loturi demo pe 114 parcele! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi