• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • TĂIERI DIN SUBVENȚII! FERMIERII CARE RĂMÂN FĂRĂ 10% DIN PLĂȚILE DE LA APIA!

    agrointeligenta.ro -

    Tăieri din subvenția plătită de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură! Fermierii se pot trezi că rămân fără 10% din valoarea totală a subvențiilor, iar după această sancțiune, dacă recidivează, riscă să piardă toți banii.

    Funcționarii APIA anunță toleranță zero pentru incendierea vegetației de pe suprafețele agricole, a miriștilor. Conform unui șef din cadrul agenției de plăți, în această perioadă și nu numai, echipele APIA se deplasează în teritoriu acolo unde sunt înregistrate incendii de vegetație.

    Noi avem un acord cu ISU prin care ei ne transmit săptămânal toate arderile care sunt în județ. Noi formăm echipe la nivel de centru județean și mergem și verificăm aceste suprafețe. Dacă pentru aceste suprafețe au fost solicitate plăți, indiferent că fermierul a fost plătit, el va suporta sancțiuni”, a explicat pentru emisiunea Satul Hunedoarean ec. Veronica Topor – director executiv adjunct APIA Hunedoara.

    În afara amenzilor pe care le aplică ISU, fermierii sunt sancționați și de către APIA. Nu există perioadă a anului în care să se permită incendierea mirișilor, astfel că monitorizarea și penalizarea se poate face chiar și acum, în pragul iernii. ”Terenul este la dispoziția fermierului și bineînețeles în atenția APIA 24 din 24 de ore așa că o să îi rugăm pe fermieri să fie vigilenți și să aibă grijă ca aceste norma să fie respectate pentru că sancțiunile sunt foarte drastice. Dacă în primul an, fermierul este sancționat doar cu 10% din valoarea totală a subvențiilor, anul următor riscă să rămână fără subvenție”, avertizează  ec. Veronica Topor – director executiv adjunct APIA Hunedoara.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără” Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie”

    Ultimele știri

    Ordin executiv al lui Trump în agricultură: Glifosatul, esențial pentru securitatea SUA Un mare grup de ferme este la un pas de insolvență în urma unui atac informatic Nu scăpăm de iarnă! Meteorologii au emis o nouă alertă de viscol, vreme rece și strat de zăpadă APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți Sebastian Cernic despre noua Lege a arendei: ”Sperăm să găsim o formulă în care să fie toată lumea de acord”