• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • S-a înființat cooperativa fermierilor crescători de vaci Bălțată Românească!

    agrointeligenta.ro -

    Veste mare pentru crescătorii de vaci din rasa Bălțată Românească! Asociația care conduce Registrul Genealogic, Asociația Crescătorilor de Vaci din rasa Bălțată Românească de tip Simmental, anunță înființarea unei cooperative dedicată exclusiv fermierilor care dețin efective din rasa autohtonă.

    ”S-a înființat Cooperativa agricolă a fermierilor crescători de Balțată Românească. Scopul principal al cooperativei este asigurarea de piață de desfacere sigură și continuă pentru fermierii înscriși în Registrul genealogic al rasei Balțată Românească. Produsele din lapte, carne , dar și animale vii vor avea cumpărători asigurați prin intermediul cooperativei”, anunță oficialii asociației.

    Toți fermierii interesați de mai multe detalii pot trimite întrebări pe pagina de Facebook a Asociației sau pot scrie e-mail la adresa secretar@baltataromaneasca.ro .


    Te-ar mai putea interesa

    Bicarbonatul de sodiu, încadrat ca pesticid. Decizia îi nemulțumește pe fermierii care îl foloseau pentru a combate făinarea Garda de Mediu: Arderea frunzelor și crengilor este infracțiune. Amenda ajunge la 70.000 de lei Preț miere 2025. Prețurile per kilogram oferite apicultorilor de către un centru de colectare

    Ultimele știri

    Oierii care au avut variolă în ferme au rămas și fără animale, și fără despăgubiri! Soiul de grâu de la Rodbun care nu se vinde, ci se cumpără! Prețul ouălor a explodat în Europa. Gripa aviară a dus în cap piața produselor avicole