• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Adrian Oros, acuzații grave: ”Nava scufundată la Midia era autorizată de vechea conducere ANSVSA!”

    agrointeligenta.ro

    Ministrul Agriculturii Adrian Oros, primele declarații despre vasul scufundat ieri și care avea la bord un efectiv de 14.600 de ovine dintre care numai 32 de animale au supraviețuit. Referitor la accidentul din data de 24 noiembrie 2019, din Portul Midia, județul Constanța, în care a fost implicată nava care transporta ovine, ministrul agriculturii și dezvoltării rurale, Nechita-Adrian Oros, face următoarele precizări:

    ”Am atras atenția încă de anul trecut asupra neconformităților privind bunăstarea și sănătatea animalelor în timpul transportului animalelor vii, ovine, în special, din România către state terțe, mai ales în zona Golfului. De asemenea, am subliniat și condițiile total dezavantajoase din punct de vedere economic ale comerțului cu animale vii. Am depus în acest sens, încă din luna iulie a anului 2019, un proiect de lege privind respectarea condițiilor de bunăstare a animalelor în timpul transportului și în afara Uniunii Europene, până la destinație, conform Regulamentului 1/2005 privind protecţia animalelor în timpul transportului şi al operaţiunilor conexe. Prin acest proiect se impunea astfel prezența unui medic veterinar la bord pe toată durata călătoriei, care să completeze un raport zilnic de transport, un raport de sfârșit de călătorie, precum și criterii de respingere a îmbarcării animalelor la bord.

    În momentul în care am fost informat despre accidentul din portul Midia, am luat legătura de îndată cu președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, Dr. Csutak Laszlo Nagy, care mi-a comunicat detalii privind condițiile de bunăstare și sănătate la îmbarcarea animalelor pe navă. De asemenea, am solicitat verificări suplimentare privind centrele de colectare de unde au fost trimise animalele (documente de mișcare, certificate sanitare-veterinare de transport animale vii, bonuri de achiziție etc.).

    Nava a fost autorizată de către DSVSA Constanța din luna martie 2019. Precizăm că actualul director DSVSA Constanța, Geronimo Brănescu, încă din 2018, când era președintele ANSVSA, a modificat legislația privind organizarea și funcționarea ANSVSA trecând punctele de inspecție la frontieră, din subordinea ANSVSA central în subordinea directorului executiv la nivel local, în acest caz, a directorului executiv DSVSA Constanța.

    Singura instituție abilitată pentru a autoriza și a monitoriza condițiile de bunăstare și sănătate pentru transportul animalelor vii este ANSVSA, prin punctele de inspecție la frontieră.

    În acest moment, echipe mixte ale Ministerului Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, ale ANSVSA și ale Ministerul Apelor și Pădurilor fac verificări privind respectarea prevederilor legale și de îndată ce vor fi disponibile rezultatele anchetei, acestea vor fi aduse la cunoștința opiniei publice”.


    Te-ar mai putea interesa

    Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Domnule Bolojan, nu îi lăsați pe micii fermieri fără ajutoarele promise! Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri

    Ultimele știri

    Fermierii reclamă pierderi masive la floarea-soarelui din cauza porumbeilor Comisia Europeană a adoptat un plan de sprijinire a fermierilor loviți de scumpirea îngrășămintelor Fermierii au început irigațiile pe datorie, în așteptarea subvențiilor. De azi, au intrat și banii de la stat Fermă cu 150 de vaci, depistată că funcționa fără autorizație de mediu. Amenda aplicată! De ce întârzie subvențiile de la APIA?