• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O SUBVENȚIE pentru crescătorii de animale va fi tăiată ASTĂZI de Guvern!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ajutor de stat, tăiat oficial de Guvern! Pe masa Executivului se află astăzi, joi – 11 iunie, o hotărâre pentru abrogarea Hotărârii Guvernului nr. 500/2017 privind aprobarea schemei ”Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de ovine pentru comercializarea lânii”.

    Potrivit documentului care urmează să fie aprobat de Guvern, ajutorul de stat pentru lână se abrogă astfel că ciobanii nu vor mai primi cei 2 lei pe kilogramul de lână vândut cu alte. Agrointeligența-AGROINTEL.RO a scris de fiecare dată de schimbările pe care Ministerul Agriculturii le-a propus pentru subvenția pe lână, o plată ce anul trecut a fost majorată de la 1 leu pe kilogram la 2 lei pe kilogram. Astfel, la începutul anului, Adrian Oros le-a promis fermierilor că pentru a se evita frauda, sprijinul va fi limitat la 4 kilograme de lână pentru fiecare oaie a solicitantului.

    Potrivit documentului aflat la Guvern evaluarea a evidențiat că schema nu a fost eficientă din mai multe motive:

    „Prin abrogarea acestei scheme de sprijin, resursele financiare aferente acesteia pot fi redirecționate către alte măsuri care să sprijine fermierii aflați în dificultate, în sensul susținerii activității de creștere a animalelor prin măsuri economice adecvate, în vederea asigurării hranei, a materiilor prime pentru industria alimentară și menținerea locurilor de muncă”, se arată în documentul de pe ordinea de zi a ședinței Guvernului.

    Citiți și:

    Subvenție pentru fermieri, anulată de Ministerul Agriculturii!

    50 de bani pentru kilogramul de lână – prețul care i-a înfuriat pe crescătorii de ovine!

    Schema de ajutor de minimis a avut o finanțare de 36 de milioane de lei iar banii s-au asigurat de la bugetul de stat. Valoarea totală a ajutoarelor de minimis care se acordă unui beneficiar nu putea depăși suma de 15.000 de euro pe durata a trei exerciții financiare. Derularea sprijinului s-a făcut prin direcțiile pentru agricultură județene sau a municipiului București.

    Beneficiarii au fost persoanele fizice care au atestat de producător, persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale și întreprinderile familiale, persoanele juridice și orice forme asociative cu personalitate juridică. De asemenea, beneficiarii trebuiau să dețină o exploataţie de ovine înregistrată în Registrul Național al Exploatațiilor, și să facă dovada comercializării cantității de lână pentru care solicită acordarea sprijinului.


    Te-ar mai putea interesa

    Crama Corbuț, investiție în vinuri premium inaugurată la Diosig. Dan Corbuț: „Îmi doresc ca acest proiect să fie dus mai departe de copiii și nepoții mei” Lege în vigoare de astăzi: tahograf obligatoriu pe dubițele care fac acest tip de transport! Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație”

    Ultimele știri

    Subvenții 2026 – termene și obligații pentru crescătorii de vaci și de oi care au depus cerere la APIA PENNY România: prospețime de sezon, produse 3RO și mărci proprii la ofertă în perioada 8–14 iulie 2026 România intră sub Cod galben de furtuni. Rafale de peste 80 km/h și grindină LID Invicto, hibridul de rapiță de la Lidea care cucerește hectar după hectar la Fermele Iliuță USAMV București a dat startul admiterii 2026: peste 1.400 de locuri la buget pentru studiile de licență