• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Tot mai mulți români preferă legumele și fructele crescute-n bătătura casei

    agrointeligenta.ro

    Mulți români se bazează pe fructele şi legumele din grădinile proprii, potrivit studiului GfK Climatul de consum Europa pentru al doilea trimestru al lui 2013 remis. Principala cauză sunt prețurile din piețe și magazine.

    ”Una dintre cele mai sărace ţări din Europa continuă să se zbată cu date economice slabe. În primul trimestru al lui 2013, PIB-ul în România a crescut cu 0,7 procente de la trimestru la trimestru şi 2,6 procente de la an la an. Cu toate acestea rata şomajului continuă încă să crească. Potrivit statisticilor Eurostat, acum este de 7,5 procente. Rata inflaţiei urcă şi ea. (…) Aceasta afectează dorinţa de cumpărare a românilor. Multe persoane se bazează deja pe fructele şi legumele din grădinile proprii şi sunt afectaţi mai ales dacă urcă şi preţurile alimentare. Banii nu acoperă prea mult în afara articolelor esenţiale de zi cu zi”, se arată în documentul citat de Agerpres.

    Potrivit acestuia, în cele mai multe ţări europene cetăţenii sunt încă obligaţi să îşi controleze finanţele îndeaproape şi să opereze un buget foarte strict.

    Banca Naţională a României (BNR) a anunţat miercuri că a modificat în jos, la 3,1%, prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an. Anterior, BNR prognoza pentru pentru finalul acestui an o inflaţie de 3,2%. Ţinta de inflaţie pentru finalul anului este de 2,5% plus

    Ultimele date ale Institutului naţional de Statistică arată că preţurile de consum au rămas relativ stabile în iunie, rata lunară a inflaţiei fiind de 0,01%, în timp ce rata anuală a urcat uşor, de la 5,32% în mai la 5,37%, fiind în linie cu prognoza Băncii Naţionale a României (BNR) pentru primul semestru, de 5,3%.


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful OJFIR Constanța – arestat într-un dosar ce include achiziția de terenuri pentru eoliene Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!” Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație”

    Ultimele știri

    Fermierii din Germania se plâng și ei de prețurile mici la cereale: ”Avem costuri uriașe” E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză Care este cantitatea minimă de azot necesară pentru a obține un grâu de panificație? Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Radu Dragomir, Ferma de la Munte: „Silozul de secară ne oferă mai multă proteină în rația animalelor”