• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermier condamnat pentru fraudarea subvențiilor! Bărbatul a returnat toți banii încasați ilegal!

    agrointeligenta.ro

    Condamnat pentru fraudă cu subvenții de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură! După ce și-a recunoscut vina și a returnat prejudiciul, un bărbat din județul suceava a fost condamnat luni, 23 decembrie, pentru fraudă cu fonduri europene. Mihai Bondor a primit o pedeapsă de 2 ani de închisoare cu suspendare sub supraveghere, dar soluţia nu este definitivă şi poate fi atacată la Curtea de Apel Suceava.

    Mihai Bondor a fost judecat în stare de libertate pentru comiterea infracţiunii de folosire sau prezentare cu rea-credinţă de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obţinerea pe nedrept de fonduri europene în formă continuată.

    Potrivit procurorilor DNA Suceava, în perioada 15 aprilie 2012 – 15 mai 2014, bărbatul a folosit şi a prezentat la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură – Centrul Local Rădăuţi (în 2012) şi Centrul Judeţean Suceava (în 2013 şi 2014), documente false, anexate cererilor unice de plată formulate în numele soţiei sale, obţinând, astfel, în mod necuvenit, subvenţii pe suprafaţă pentru terenuri cu destinaţie păşune situate pe raza comunei Suceviţa, în valoare totală de 145.443,49 de lei.

    În perioada anchetei, Mihai Bondor a restituit integral suma obţinută ilegal.

    Te-ar mai putea interesa

    Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță! Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei

    Ultimele știri

    OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare APCPR salută noile măsuri împotriva pestei porcine africane: „Sectorul avea nevoie de un cadru legislativ consolidat” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare ”Ploaie” de amenzi după protestul oierilor. Jandarmeria Română anunță verificări în desfășurare S-a votat! Subvenție nouă de 68 euro pe cap de bovină și de 12 euro pe cap de porc la îngrășare!