• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Bulgarii ne-o iau înainte: Vor exporta carne de miel în Qatar

    agrointeligenta.ro

    Crescătorii de oi din Bulgaria sunt bucuroși că o nouă piață importantă li s-a deschis pentru a exporta carnea ce o produc. Este vorba de statul arab Qatar care a pus o serie de condiții, printre care și cea ca tranzacțiile să fie făcute doar prin intermediul Guvernului de la Sofia, astfel încât să nu aibă surprize neplăcute.

    ”Trebuie să profităm de orice oportunitate în a extinde aria de export pentru carnea noastră de miel, un factor important al creșterii sectorului de ovine”, a declarat Dimitar Grekov, ministrul agriculturii bulgare, citat de Agri.eu.

    Reprezentanții Qatar-ului au pus o serie de condiții în cadrul acestui proiect, iar prima a vizat ca oficialii arabi să lucreze direct cu statul bulgar. S-a mai solicitat ca loturile mari să fie livrate pe o perioada mai lunga de timp și carnea livrată să respecte standarde înalte de calitate.

    Acest parteneriat vine după ce guvernul din Qatar a depus 50 de milioane de dolari într-un cont al Băncii de Dezvoltare din Bulgaria, bani ce vor fi investiți în sectorul agricol, în special pentru fermele de creșterea animalelor. Această latură este în declin, după ce studiile au arătat că efectivele de ovine scad anual în procente de 3% până la 20% în diferite zone ale țării vecine.

    Foto: novinite.com


    Te-ar mai putea interesa

    Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an

    Ultimele știri

    Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Adrian Pintea a inaugurat sediul modernizat al APIA Bihor. Investiția, finanțată cu bani din PNRR Tanczos Barna – ministrul Agriculturii cel puțin până la toamnă. Scenarii pentru numirea unui nou Guvern „Ziua Pepenilor” revine la Dăbuleni. Programul complet al ediției din 2 iulie Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro