• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Saivan în flăcări! Animalele au ars de vii într-un incendiu pus intenționat la o fermă

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Saivan în flăcări! Mai multe animale au ars de vii după ce o mână criminală a pus foc într-un saivan din satul Teregova, din județul Caraș-Severin.

    Incendiul a fost anunțat vineri de dimineață printr-un apel la 112, iar pompierii au plecat de urgență spre locul cu pricina. Când au ajuns la fața locului, flacările mistuiau puternic saivanul de animale.

    Din păcate, animalele care se aflau înăuntru, 12 vaci, trei porci și un cal nu au mai putut fi salvate.

    ”Pompieri militari din cadrul Detasamentului de Pompieri Caransebes, au intervenit de urgenta cu 2 echipaje cu 2 autospeciale de stingere cu apa si spuma. A ars intreg salasul, aproximativ 120 mp, cu 12 vaci, 3 porci si un cal”, au transmis reprezentanții ISU Caraș-Severin pentru opiniatimisoarei.ro.

    Pompierii s-au chinuit mai bine de 3 ore să stingă aproximativ 3.000 de baloți de paie, toți cuprinși de foc.

    Potrivit autorităților, cel mai probabil, focul a fost pus intenționat.


    Te-ar mai putea interesa

    Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa