• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PLĂȚI SUBVENȚII APIA: BANII ÎN CONTURI ÎNCEPÂND DE ASTĂZI!

    agrointeligenta.ro

    Bani în conturile Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA)  începând de astăzi! Comisia Europeană va rambursa marţi României peste 1,024 miliarde de euro, suma reprezentând plăţile în avans efectuate de către APIA în perioada 15 octombrie – 30 noiembrie 2019, aceasta fiind cea mai mare sumă pe care agenția a tranferat-o în conturile fermierilor din 2009 până în prezent.

    Directorul general al APIA, Adrian Pintea, a declarat pentru Agerpres că banii vor intra într-un cont al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR) deschis la Banca Naţională a României (BNR.

    ”Este cea mai mare sumă pe care a dat-o APIA ca avans din 2009 şi până astăzi, respectiv 1,024 miliarde de euro, 2009 fiind primul an în care s-a acordat avans pe schemele de plăţi directe. Declaraţia de cheltuieli pe care o facem la începutul lunii decembrie aferentă perioadei de avans 15 octombrie – 30 noiembrie 2019 se rambursează de către Comisie în a doua zi lucrătoare, respectiv marţi, 7 ianuarie”, a explicat șeful APIA.

    Așa cum Agrointeligența – AGROINTEL.RO v-a informat la începutul şedinţei de Guvern de ieri, ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a anunţat că vor intra în contul ministerului peste 1,024 miliarde de euro, conform declaraţiei de cheltuieli APIA.

    Reamintim că în prezent APIA derulează Campania de plăți regulare care a început la 2 decembrie. Conform datelor transmise de APIA, până la 17 decembrie au fost autorizați pentru efectuarea plăților regulare aferente anului de cerere 2019, un număr de 719.895 fermieri (ceea ce reprezintă 85,25 % din numărul fermierilor eligibili la plata regulară) cu suma totală de 597,2 milioane euro, astfel:
    – 520,5 milioane euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA);
    – 63,98 milioane euro din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR);
    – 12,72 milioane euro cofinanțare de la Bugetul Național.

    Reamintim faptul că, în perioada 16 octombrie – 29 noiembrie 2019, au fost autorizate plăți în avans aferente Campaniei 2019 în suma de 1,319 miliarde euro, reprezentând cea mai mare sumă autorizată la plata în avans începând cu Campania 2009, anul în care a fost acordată pentru prima dată plata în avans.

    Plățile se efectuează la cursurile de schimb valutar stabilite de către Banca Centrală Europeană, astfel:
    – 4,7496 lei pentru un euro, stabilit de către Banca Centrală Europeană în data de 30.09.2019 şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C nr. 329/3, pentru plățile finanțate din FEGA (Fondul European de Garantare Agricolă);
    – 4,6635 lei pentru un euro, stabilit de către Banca Centrală Europeană în data de 31.12.2018 şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C nr. 1/06, pentru plățile finanțate din FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală).


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful OJFIR Constanța – arestat într-un dosar ce include achiziția de terenuri pentru eoliene Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!” Lege în vigoare de astăzi: tahograf obligatoriu pe dubițele care fac acest tip de transport! Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură

    Ultimele știri

    Europarlamentar: Consiliul Concurenței ar trebui să investigheze prețurile la carburanți Romgaz preia Azomureș și intră în producția de îngrășăminte. Decizia acționarilor Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren APIA a început controalele în fermele care au cerut subvenții pe hectar și animale Fermier: „Am pierdut și 7 litri de lapte pe vacă din cauza căldurii!”. Efectele observate în ferme după canicula extremă