• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Hoți prinși în timp ce furau conductele de irigații îngropate în câmp

    Angelica Lefter -

    Prinși la furat în timp ce sustrăgeau mai multe conducte dintr-un sistem de irigații! Cinci bărbați din din comuna Măstăcani, județul Galați, au fost prinși de politiști  în flagrant, în timp ce sustrăgeau conducte de irigații care aparțin Agenţiei Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare (ANIF), de pe un teren agricol din extravilanul comunei Scânteieşti.

    Indivizii se foloseau de două atelaje hipo, cu care efectuau săpături în sol, pentru a putea sustrage conductele de irigaţii. Ei au reușit să decoperteze aproximativ 35 de metri liniari, iar în urma cercetărilor de la fața locului, oamenii legii au stabilit că bărbații au reușit să scoată la suprafaţă 12 metri de conductă de irigat din azbociment.

    Persoanele în cauză sunt cercetate acum pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat, iar prejudiciul creat urmează să fie stabilit, informează monitoruldegalati.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Ofilirea frunzelor de castraveți vara. Cum udăm castraveții în zilele cu caniculă Strigătul disperat al micilor producători de cartofi: ”Prețul este de 30-50 de bani pe kg. Muncim pe minus, falimentăm!” Ilie Ursu a dat startul celui de-al doilea ciclu de producție la tomate: ”Am vândut până acum 20 de tone”

    Ultimele știri

    Ploi torențiale și grindină în mai multe județe! Vreme instabilă la final de săptămână La Perieți, în Olt, loturile de porumb și floarea-soarelui marca Agrii au luat ochii fermierilor O familie de crescători de oi – confirmați cu antrax! Femeia a murit, soțul și fiul sunt în spital, în stare gravă