• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful APIA: Plățile la hectar pentru Sprijinul Cuplat nu pot începe mai devreme de 15 mai!

    agrointeligenta.ro

    Data la care începe plata subvențiilor APIA pentru Sprijinului Cuplat Vegetal anunțată de directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Adrian Pintea. După ce în cadrul emisiunii ”Forța Fermierilor cu Vlad Macovei” de luni, 4 mai, din partea agricultorilor au venit mai multe întrebări legate de plata sprijinului cuplat pentru sectorul vegetal, șeful APIA le-a oferit fermierilor răspunsul solicitat.

    Adrian Pintea a precizat pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO că banii pentru această schemă vor fi virați în conturile fermierilor după data de 15 mai, acesta fiind termenul limită pentru depunerea documentelor justificative la hamei și cartof de sămânță.

    ”(…) Plata se poate face doar dupa data de 15 mai acesta fiind termenul limită conform regulamentului de depunere a documentelor pentru hamei și sămânță de cartofi”, a explicat Adrian Pintea care a mai precizat că pentru Campania 2019 au fost achitate 2,7 miliarde de euro, care reprezintă 99,16 % din suma totală.

    Reamintim că în ședința Guvernului din data de 30 aprilie 2020 a fost adoptată o Hotărâre pentru aprobarea plafoanelor alocate măsurilor de sprijin cuplat în sectorul vegetal pentru anul de cerere 2019, ce vizează culturile prevăzute la art. 1 din HG. 219/2015 privind stabilirea sectoarelor, culturilor şi speciilor de animale pentru care se acordă sprijin cuplat în perioada 2015-2020.

    Plafonul maxim aprobat are valoarea de 85.506.500 de euro, echivalentul a 406.121.672 de lei și se asigură de la bugetul de stat, prin bugetul aprobat Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale pe anul 2020. Beneficiarii acestui act normativ sunt circa 41.000 fermieri din sectorul vegetal care au accesat măsurile de sprijin cuplat pentru culturile prevăzute la art. 1 din HG nr. 219/2015 și au îndeplinit condițiile de eligibilitate.

    Cuantumul pe unitatea de măsură pentru fiecare tip de sprijin cuplat în sectorul vegetal se calculează de către APIA, prin raportarea plafoanelor aferente măsurilor de sprijin cuplat în sectorul vegetal menționate mai sus la suprafețele eligibile pentru anul 2019.

    Menţionăm că transferurile de fonduri între măsurile de sprijin cuplat s-au realizat astfel încât, în cazul culturilor care nu au atins limita de suprafață notificată, cuantumul pe unitatea de măsură să asigure profitabilitatea.

    Plăţile pentru măsurile de sprijin cuplat în sectorul vegetal se efectuează în lei, la cursul de schimb de 4,7496 lei pentru un euro, stabilit de Banca Centrală Europeană la data de 30 septembrie 2019.

    Te-ar mai putea interesa

    Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție

    Ultimele știri

    Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui ANM a emis informare de caniculă și Cod galben. Lista județelor afectate Achiziții spital public: lapte la 3,58 lei/litru și telemea la 15,3 lei/kg. Fermier: ”Prețul m-a pus pe gânduri” Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Protestul oierilor a fost aprobat! 5.000 de ciobani vin joi la București în fața ANSVSA și a Guvernului