• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • După dezvăluirile Agrointeligența, conducerea Casei de Comerț Unirea – chemată să dea explicații în Parlament!

    Ramona Dascălu -

    După ce Agrointeligența – AGROINTEL.RO a dezvăluit ieri, luni – 3 februarie, câți bani din bugetul public a plătit Casa de Comerț Unirea pentru organizarea evenimentului de toamna trecută de la Romexpo, intitulat ”Ziua Națională a Produselor Agroalimentare Românești”, membrii Casei de Comerț Unirea au fost invitați să participe mâine la o ședință publică organizată de Comisia de Agricultură din Camera Deputaților.

    După ce a solicitat Ministerului Agriculturii transparență în ceea ce privește cheltuirea banilor publici de către Casa de Comerț Unirea, Agrointeligența – AGROINTEL.RO a intrat în posesia facturii cu cheltuieli efectuate de instituție pentru organizarea evenimentului de la Romexpo. Astfel, s-a aflat că au fost cheltuiți nici mai mult nici mai puțin de 150.000 de euro pentru fastuosul eveniment, dintre care 100.000 de euro fără TVA au mers către închirere spații organizare conferință, tipărire, manoperă și 45.000 de euro către închiriere echipamente audio-video, scenotehnică, lumini și traducere simultană, toate prețuri fără TVA.

    La doar o zi după publicarea articolului cu factura evenimentului de la Romexpo, membrii Casei de Comerț Unirea sunt chemați să dea socoteală într-o ședință publică organizată de Comisia de Agricultură din Camera Deputaților. Întâlnirea urmează să aibă loc mâine, miercuri – 5 februarie, după o ședință de plen.

    Anunțul ședinței publice de mâine de la Comisia de Agricultură a fost făcut de deputatul PSD Dănuț Păle.


    Te-ar mai putea interesa

    Tăieri la plata subvenției pentru pășunat. De ce au pierdut unii fermieri cei 100 euro/ha Afacere cu un hectar de lavandă. Irina Acatrinei, cultivatoare: ”La 1.500 de kilograme extragem trei litri de ulei” O fermă de vaci din județul Timiș caută mulgători și oferă un salariu brut de 5.800 de lei, plus cazare

    Ultimele știri

    MEGAFERT 3-5-40 – Pentru vigoare vegetativă și producții calitative Inputuri mai scumpe pentru fermieri. Cum aplică o fitofarmacie creșterile de TVA Pâinea s-a scumpit peste noapte. Aurel Popescu, ROMPAN: Prețurile mai pot urca și în perioada următoare