• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANM a schimbat prognoza meteo: Amertă de viscol în 13 județe

    agrointeligenta.ro -

    ANM a schimbat prognoza meteo și anunță nu doar o scădere a temperaturilor, nopți cu ger, dar și viscol în mai multe județe. Administraţia Naţională de Meteorologie a actualizat avertizarea meteo cod galben de ninsori viscolite. Potrivit meteorologilor, ninsorile şi viscolul pun stăpânire pe România până în weekend.

    INFORMARE METEOROLOGICĂ

    Interval de valabilitate: 06 februarie, ora 18:00 – 08 februarie, ora 02:00
    Fenomene vizate: intensificări ale vântului, zăpadă spulberată
    În intervalul menționat, vântul va prezenta intensificări temporare în estul și sud-estul țării, cu viteze, în general, de 45…55 km/h, iar la munte, cu peste 60 km/h, spulberând zăpada. Intensificări ale vântului vor fi și în restul țării, dar pe arii mai restrânse.

    Se vor semnala ninsori, în general slabe cantitativ, în zonele de munte, local în nord, centru și est, iar în cursul zilei de vineri (07 februarie) și în regiunile sudice.

    Până la finalul săptămânii, în cea mai mare parte a țării, vremea va fi rece, local geroasă în timpul nopților.

    ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN

    Interval de valabilitate: 06 februarie, ora 18:00 – 07 februarie, ora 23:00
    Fenomene vizate: intensificări ale vântului, ninsori viscolite
    În intervalul menționat, în Carpații Meridionali și în Carpații de Curbură vântul va avea intensificări, temporar cu viteze de peste 70 km/h, astfel ninsorile vor fi viscolite, zăpada spulberată, iar vizibilitatea se va reduce semnificativ.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii, penalizați în plus la subvențiile APIA. Noi reguli obligatorii din acest an APIA – anunț pentru fermierii care încasează subvenții pe hectar și animale Inspectorii ANZ vor controla peste 1.000 de ferme de animale în perioada ianuarie-martie

    Ultimele știri

    Fermierul Neculai Dulceanu renunță la sfecla de zahăr: ”În doi ani avut pierderi de 190.000 de euro” Oierii, decizie tranșantă: Ori plafon de minim 50 de femele la ajutorul de 50 euro/cap, ori NIMIC! Prețurile la îngrășăminte continuă să crească și în februarie. Ureea, vândută cu 530 euro/tonă în Europa