• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fenomen periculos anunțat de ANM în această noapte

    agrointeligenta.ro

    Pentru prima dată în această iarnă, Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare la nivel național cu privire la un fenomen periculos. Alerta intră în vigoare în această noapte, sâmbătă – 8 februarie, de la ora 2.00, și este valabilă până mâine dimineață, la ora 10.00.

    Fenomenul vizat este cel al temperaturilor foarte scăzute, potrivit ANM care anunță că temperaturile pot ajunge la un minim de minus 22 grade Celsius.

    Pe parcursul nopților și al dimineților de 8 și 9 februarie vremea va fi geroasă în cea mai mare parte a țării. Temperaturile vor coborî frecvent sub -10 grade și local, mai ales în nord-estul, centrul și sudul țării sub -15 grade (până în jurul a -22 de grade în zonele depresionare).

    În funcție de condițiile locale, se va forma ghețuș.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%”

    Ultimele știri

    Vijelii, ploi torențiale și grindină în zone agricole importante. Avertizări ANM valabile astăzi! Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Negocieri de la zero pentru Ministerul Agriculturii. Adrian Veștea – desemnat să formeze noul guvern! Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine