• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Barjă încărcată cu porumb, eșuată pe Dunăre

    Angelica Lefter -

    O barjă ce transporta porumb a eșuat la Moldova Nouă, în județul Caraș-Severin. Traseul dintre Novi Sad și Constanța s-a dovedit dificil pentru un echipaj al unei nave sub pavilion bulgăresc încărcate cu aproape patru tone de porumb, ieri seară, joi – 13 februarie.

    Evenimentul a avut loc pe Dunăre, la kilometrul fluvial 1042 în zona Moldova Nouă. Barja a ieșit din șenalul navigabil, ”, scrie ziuaconstanța.ro.

    Aceasta era încărcată cu 3.940 de tone de porumb și a eșuat în drum spre portul Constanța – Sud Agigea, a informat Căpitănia Portului Drobeta-Turnu Severin, Oficiul de Căpitănie Moldova Veche.

    Nu au fost raportate victime omenești sau urme de poluare cu hidrocarburi.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cadastru gratuit 2026. Documente necesare pentru intabularea gratuită a unui teren sau a unei case Rasa de vaci de carne cu cel mai bun preț. Angus, Charolaise sau Limousine? Experiența fermierului Vasile Nagy Fermă gigant de un milion de hectare, vândută la sfârșit de an. Exploatația deținea și 90.000 de vaci

    Ultimele știri

    Un fermier din Satu Mare a rămas cu varza pe câmp și o donează: Nu am avut cui să o vând. Culegeți cât doriți! Premierul Franței încearcă să stopeze protestele fermierilor cu o scrisoare plină de promisiuni Gheorghe Vaida, ASAS, propune înființarea unei Direcții Generale de Zootehnie în Ministerul Agriculturii, după desființarea ANZ