• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANM – alertă emisă astăzi! Meteorologii anunță ploi torențiale, vijelii și grindină până joi!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunţă că, începând de marți și până joi seară, vor fi ploi care vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice, vijelii și grindină în toată țara. Instabilitatea atmosferică va fi însă puternică până la sfârșitul săptămânii.

    ANM a emis luni, 7 iunie, o informare meteo de instabilitate atmosferică temporar accentuată, valabilă în intervalul 8 iunie, ora 12:00 – 10 iunie, ora 23:00. În intervalul menționat, vor fi perioade în care instabilitatea atmosferică va fi accentuată și se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelii și, izolat, grindină.

    Aceste fenomene se vor semnala îndeosebi în zonele de deal și de munte, precum și în sudul, centrul și estul teritoriului. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 15…20 l/mp și, pe arii restrânse, 25…50 l/mp.

    Notă: Instabilitatea atmosferică va fi accentuată până la sfârșitul săptămânii.


    Te-ar mai putea interesa

    Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză Marsat achiziționează cereale, rapiță și mazăre de la fermieri. Prețurile oferite la cele 6 centre de achiziție

    Ultimele știri

    Control fără precedent în Delta Dunării: autoritățile verifică exploatarea a aproape 3.000 de hectare ATENȚIE – Presiune ridicată a dăunătorilor din culturile de porumb! ”Bătaie” pe fondurile europene pentru legumicultură. Zeci de proiecte eligibile au rămas fără finanțare Turma vecină cu alt focar de Pesta Micilor Rumegătoare, contaminată! Toate oile vor fi sacrificate Apel disperat al fermierilor din Arad: „Stația care poate iriga 50.000 de hectare este lăsată în paragină!”