• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O barjă încărcată cu fosfat s-a scufundat în Portul Agigea

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Incident naval la Marea Neagră! Barja MST 5 aflată sub pavilion Slovacia, s-a scufundat, astăzi, luni – 17 februarie, în dana 30 a Portului Agigea, în timpul operaţiunilor de descărcare fosfat de pe o navă maritimă, fără a se înregistra victime, potrivit agerpres.ro.

    Reprezentanţi ai autorităţilor portuare au informat că descărcarea fosfatului de pe vapor şi încărcarea mărfii pe barjă se efectua cu ajutorul unei macarale plutitoare. Aceștia au spus că, probabil, incidentul s-a produs din cauza unei erori de încărcare.

    Barja are 76,53 de metri lungime.

    În urma accidentului au fost demarate verificări amănunțite de către reprezentanţii Căpităniei Agigea şi ai Autorităţii Navale Române.

    Te-ar mai putea interesa

    51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă”

    Ultimele știri

    Comisia Europeană se pregătește să reglementeze utilizarea dronelor în agricultură Ucraina mulțumește Republicii Moldova pentru sprijinul acordat în exportul cerealelor Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Guvernul a aprobat plata unui ajutor de stat de 300 euro/hectar pentru cultivatorii de cartofi Medicii veterinari – controale în forță în fermele de oi după confirmarea unui nou focar de variolă