• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Asociația Română a Comercianților de Produse Agricole încurajează ”orice strategie agricolă bine gândită”

    agrointeligenta.ro

    Pe fondul discuțiilor privind prețurile în scădere de pe piața cerealelor, Asociația Română a Comercianților de Produse Agricole (ARCPA) a organizat o întâlnire de lucru pentru a prezenta punctul de vedere al membrilor pe care îi reprezintă.

    ”În cadrul acestei întâlniri, reprezentanții ARCPA au declarat ca încurajează orice strategie agricolă bine gândită care se bazează pe comerţul liber şi deschis, pe pieţe eficiente şi transparente, care adoptă ştiinţa şi încurajează investiţii suplimentare în cercetarea şi educaţia agricolă. ARCPA consideră că această combinaţie este crucială pentru ca agricultura să fie profitabilă şi, în consecinţă, ca agricultorii să investească în culturile adecvate, pe terenul adecvat, în cantităţi corespunzătoare şi cu tehnologia adecvată.”, se arată într-un comunicat transmis Agrointeligența de către ARCPA.

    Membrii ARCPA vizează folosirea cunoştinţelor şi expertizei dobândite cu ocazia acţionării în numeroase părţi ale lumii şi aplicarea acestora la nivel local. ”Experienţa acestora privind pieţele şi culturile din întreaga lume le permite să furnizeze clienţilor agricultori o gamă de soluţii”, se mai arată în comunicare.

    ARCPA este o asociație profesională non-profit ce are ca obiectiv principal liberalizarea comerțului cu cereale și crearea pe piața românească a unui mediu competitiv și eficient pentru toți participanții din piață. Membrii ai asociației sunt importante companii, printre care Alfred C. Toefer Romania, Agrium-Agroport Romania, Agrofam Holding, Agricover, Ameropa Grains, Bunge, Cargill Agricultura, CHS Agritrade, Eurosiloz, Glencore Protein Romania, Nidera-Romania, Sam Mills, Voest Alpine Intertrading.

    Foto: jerusalemcats.com



     

    Te-ar mai putea interesa

    ANSVSA a ieșit în stradă cu Poliția și Jandarmeria. Transporturi ilegale de animale, descoperite la controale Un fermier a fost obligat să își distrugă livada după ce a oferit fructe gratuit O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Ultima fermă de vaci de lapte de lângă București își reduce efectivul. Dr. Mihai Petcu: „N-am cui să vând laptele, nici animalele”

    Ultimele știri

    Plan masiv de intervenție în ferme! Peste 355.000 de oi și capre, vizate de controalele ANSVSA Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Grâul și porumbul – pe creștere, rapița și floarea-soarelui se depreciază Fermierii – subvenție de 50% din costul asigurărilor. Noile condiții pentru culturi și animale prin DR-31 Agro Fest Connect 2026. Fermierii, companiile și specialiștii din agribusiness se întâlnesc în câmp la Rediu, pe 2 septembrie! Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie