• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MICUL FERMIER ROMÂN – ”O SPECIE PE CALE DE DISPARIȚIE”!

    agrointeligenta.ro -

    Dispare micul fermier român! Este avertismentul unui oficial al statului care a prezentat o situație din care reiese că gospodăriile cu una, două sau trei vaci sunt tot mai puţine. Informația a fost publicată de jurnaliștii de la Bună Ziua Brașov care îi citează pe reprezentanţii Direcţiei Agricole Braşov

    Micii fermieri din judeţul Braşov tind a deveni o „specie pe cale de dispariţie”, micile exploataţii cu una, două sau trei vaci fiind tot mai puţine. Această tendinţă a fost anunţată ieri, de directorul executiv adjunct al Direcţiei Agricole Braşov, Gyero – Popa Mihail, în timpul şedinţei Colegiului Prefectural Braşov. „În ultimii ani, la nivelul judeţului Braşov se observă o diminuare a numărului de bovine. Au cam dispărut micii fermieri, care aveau unul, două sau trei animale. Practic, în câţiva ani am putea asista la dispariţia micilor exploataţii”, a precizat reprezentantul Direcţiei Agricole Braşov. Pe de altă parte, el a afirmat că în judeţ a crescut numărul marilor ferme şi implicit productivitatea, unde, anul trecut a fost a fost depăşită cantitatea de 4.000 de litri de lapte / vacă/an.

    Mai puţini porci în anul 2019

    Directorul adjunct executiv al Direcţiei Agricole Braşov a mai spus că anul trecut a fost înregistrată şi o diminuare semnificativă a numărului de porci. „În anul 2018, în Braşov erau 130.000 porci, iar anul trecut numărul acestora a scăzut la 50.000. Explicaţia este că la ferma de la Şercaia, cea mai mare din judeţ, s-au lichidat toate efectivele, unitatea intrând într-un proces de retehnologizare şi repopulare”, a afirmat Gyero Popa Mihail.

    Braşovul are o treime din numărul de păsări al României

    Pe de altă parte, reprezentantul Direcţiei Agricole Braşov a afirmat că judeţul nostru stă foarte bine în ceea ce priveşte numărul de păsări. „În anul 2019, în judeţul nostru erau 3,3 milioane de exemplare pentru producţia de ouă, carne sau pentru reproducere. Practic, fermele din judeţul Braşov asigură o treime din producţia naţională”, a declarat Gyero Popa.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Dragoș Ivan, SEEFCO: Ureea va crește la 3.600-3.700 lei în următoarele 2 săptămâni. Cel mai bun preț, cu 3-4 luni înainte de sezon Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE

    Ultimele știri

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fiecare hectar cultivat cu BC Kekec, hibrid de porumb de la Rodbun, aduce satisfacții Erbicidul Omnera® – soluția completă pentru controlul buruienilor din culturile de cereale păioase Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea