• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ȘEFUL APIA ANUNȚ pentru FERMIERII CARE VOR SUBVENȚII!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a încheiat astăzi, miercuri – 26 februarie, seria sesiunilor de informare dedicate exclusiv beneficiarilor măsurilor delegate de AFIR către APIA din Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014-2020, cu o ultimă conferință organizată în regiunea de sud-vest a țării, respectiv la Râmnicu Vâlcea, județul Vâlcea. La eveniment participă fermieri din județele, Olt, Gorj, Dolj, Mehedinți, Teleorman și Vâlcea.

    Potrivit unui comunicat remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO, prin Campania de informare derulată, s-a urmărit eficientizarea implementării măsurilor de dezvoltare rurală gestionate de APIA și creșterea gradului de absorbție a fondurilor europene aferente acestora.

    Măsurile vizate au fost Măsura 10 – Agromediu și climă, Măsura 11 – Agricultură ecologică, Măsura 13 Plăți pentru zone care se confruntă cu constrângeri naturale, Măsura 14 – Plăți în favoarea bunăstării animalelor, Măsura 8 – Submăsura 8.1 – Împădurirea și crearea de suprafețe împădurite, Măsura 15 – Submăsura 15.1 – Plăţi pentru angajamente de silvomediu.

    „Am ajuns astăzi la finalul campaniei de informare pe care am derulat-o timp de aproape două luni, în toate regiunile țării, exclusiv pentru beneficiarii măsurilor delegate pe care le gestionăm din PNDR 2014-2020. A fost un adevărat tur de forță, prin care ne-am propus să mergem în mijlocul fermierilor cu informații și noutăți despre măsurile delegate, prezentate la nivelul și pe înțelesul fermierilor, astfel încât să reușim o îmbunătățire a accesării acestor forme de sprijin. La rândul lor fermierii au venit către noi cu problemele cu care se confruntă în accesarea măsurilor delegate, cu diverse spețe pe care au avut nevoie de clarificări punctuale. Cred că această Campanie de informare a fost un câștig pentru toate părțile implicate; pe de-o parte noi am reușit să cunoaștem mai amănunțit problemele cu care se confruntă fermierii, pe de altă parte fermierii au plecat acasă cu multe aspecte clarificate. Și astăzi, la ultima sesiune pe care am organizat-o la Râmnicu Vâlcea, prezența fermierilor a fost mare și am regăsit și aici același interes crescut pentru măsurile delegate, ca peste tot în țară. Trăgând linie, apreciem că această Campanie de informare a fost un real succes, ceea ce ne motivează să organizăm și pe viitor astfel de evenimente dedicate fermierilor”, a declarat Directorul General APIA, Adrian Pintea.


    Te-ar mai putea interesa

    Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Dimineață geroasă în mai multe județe cu minime de până la -12 grade

    Ultimele știri

    ANTZ bovine 2026 – de la 0,2 euro/cap de vacă la subvenție integrală pe vacile din fermă ANTZ la bovine, ovine și caprine 2026. Cuantumurile care intră la plată în perioada următoare Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil! AgroReclamații. Crescător de animale: Pierdem pășunea din cauză că APIA nu plătește Agromediu! Ajutorul pentru sectorul de creștere a animalelor – tăiere de peste 20% față de anul trecut!