• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ALERTĂ ANM, EMISĂ ASTĂZI pentru 24 DE JUDEȚE CU RISC DE VÂNT PUTERNIC ȘI NINSORI!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Meteorologii au emis avertizări de vânt puternic și ninsoare, în zonele montane, pe durata zilei de astăzi, luni – 2 martie.

    Potrivit Administraței Naționale de Meteorologie, este Cod galben, luni – 2 martie, între orele 2:00 – 22:00, vântul va avea intensificări în cea mai mare parte a zonei montane, cu viteze în general de 70 – 80 km/h, iar la altitudini mari de peste 90 – 100 km/h.

    La altitudini de peste 1.700 de metri, îndeosebi din Carpaţii Occidentali, nordul Carpaţilor Orientali şi vestul Carpaţilor Meridionali vor predomina ninsorile şi local va fi viscol.

    Judeţele vizate de noile atenţionări Cod galben sunt: Alba, Argeş, Arad, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Cluj, Caraş-Severin, Covasna, Dâmboviţa, Gorj, Hunedoara, Harghita, Mehedinţi, Maramureş, Mureş, Neamţ, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiş şi Vâlcea.

    Totodată, în intervalul orar 6:00 – 18:00 al zilei de luni – 2 martie, în Bucureşti vremea va fi cu mult mai caldă decât în mod obişnuit pentru această perioadă. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări, în timp ce condiţiile de ploaie vor fi reduse.
    Vântul va sufla slab şi moderat, iar temperatura maximă va fi de 16 – 17 grade Celsius.


    Te-ar mai putea interesa

    România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local De la deznădejde la recoltă: cum și-a salvat Cristian Carâmb culturile ”măturate” de ape! Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța

    Ultimele știri

    Specialiști din cinci țări, reuniți la SCDVV Bujoru pentru dezbateri privind viitorul agriculturii în contextul schimbărilor climatice Ministrul Tanczos Barna – anunț după ce Comisia Europeană a închis exportul de oi din România! Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Conferință internațională despre sustenabilitatea tehnologiilor agricole la Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Viticultură și Vinificație Bujoru