• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Partidul lui DACIAN CIOLOȘ cere să se amâne lansarea sprijinului pentru INSTALAREA TÂNĂRULUI FERMIER!

    Ramona Dascălu -

    Partidul PLUS, condus de fostul comisar european pe Agricultură Dacian Cioloș, solicită Ministerului Agriculturii să amâne lansarea submăsurii 6.1 ”Sprijin pentru instalarea tânărului fermier”, în contextul măsurilor adoptate la nivel național pentru stoparea răspândirii virusului COVID-19.

    „PLUS consideră această inițiativă ca fiind lăudabilă, însă inoportună în actualul context al răspândirii infecției cu (Coronavirus COVID-19) la nivel internațional și în condițiile în care sunt adoptate, la nivel național, măsuri pentru a stopa extinderea acestei epidemii. Prin urmare, solicităm Ministerului Agriculturii să amâne lansarea acestei măsuri”, a declarat Daniela Giurcă, membru al CNPP PLUS, potrivit stiri.plus.

    Cererea PLUS vine după ce săptămâna trecută Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a publicat versiunea consultativă a Ghidului solicitantului pentru submăsura 6.1 „Sprijin pentru instalarea tânărului fermier” din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014 – 2020.

    Dacă nu va fi luată în calcul o amânare a lansării acestui pachet de facilități pentru tinerii fermieri, proiectele se vor depune începând cu luna aprilie, așa cum a anunțat oficial chiar Ministerul Agriculturii în luna ianuarie a acestui an. 

    În România, până la această oră au fost confirmate 31 de cazuri de infectare cu coronavirus.


    Te-ar mai putea interesa

    S-a aprobat! Fermierii care încasează în acest an despăgubiri de 3.000 euro/hectar! Prețul cerealelor e sub presiune din cauza recoltelor. Fermierii, forțați să vândă mai ieftin ”Nu avem unde să vindem cerealele”. Protest al fermierilor la granița cu Ucraina

    Ultimele știri

    Fermieri atacați cu rachete în câmp, în timp ce recoltau: 12 răniți și 30 de utilaje avariate Prețuri fluctuante la floarea-soarelui din cauza randamentului mai mic al culturii din Ucraina ProCredit Bank a lansat campania „Parteneri de Bancă – pentru că lucrurile bune se împart cu prietenii!”