• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANR: Navele comerciale sosite din zonele de risc intră automat în carantină 14 zile, în afara portului

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Autoritatea Navală Română (ANR) a anunţat, astăzi, joi – 12 martie, că navele comerciale sosite din porturi din zonele de risc epidemiologic cu COVID-19, roşii şi galbene, rămân în carantină în rada exterioară a portului.

    Decizia este valabilă, până la împlinirea celor 14 zile de la părăsirea teritoriilor respective sau de la îmbarcarea marinarilor din zonele de risc.
    În urma creşterii riscului de extindere a epidemiei COVID-19, au fost dispuse mai multe măsuri de reducere a riscurilor de îmbolnăvire, în activităţile de operare portuară a navelor comerciale.

    ”Toate navele care vin din zonele de risc roşii sau galbene vor fi considerate în carantină, în rada portului, până la împlinirea celor 14 zile de la părăsirea teritoriilor respective sau de la îmbarcarea unor membri de echipaj care vin din zonele de risc şi vor fi limitate la maximum contactele cu potenţial de infectare dintre echipaje şi autorităţile portuare, piloţi, agenţi, operatori portuari, etc”, se arată într-un comunicat al Autorității.

    ANR mai precizează că, în perioada de carantină, de două ori pe zi va fi monitorizată temperatura corporală a întregului echipaj, la bordul navei, iar rezultatele şi orice modificare a stării de sănătate vor fi comunicate prin intermediul agentului către Cabinetul Medico-Sanitar de Frontieră (CMFS).

    ”Dacă pe perioada monitorizării vor apărea cazuri de îmbolnăvire, persoanele suspecte vor fi debarcate la radă, în vederea aplicării metodologiei specifice şi după expirarea perioadei de carantină, odată cu acostarea navei la dană, se va face o evaluare finală a stării de sănatate, inclusiv termometrizare, de către personalul CMSF, după care se va putea acorda avizul de Liberă Practică, pentru navă şi echipaj”, se arată în comunicatul ANR.

    Decizia ANR de instituire a carantinei în rada exterioară a portului este motivată de perspectiva depăşirii în scurt timp a capacităţii de acostare la danele din porturi, din cauza numărului mare de nave care sosesc din zonele de risc şi a perioadelor relativ îndelungate de izolare.

    Listele cu zonele de risc roşii şi galbene stabilite de autorităţi, pe plan mondial, sunt publicate pe site-ul Centrului National de Supraveghere si Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT).


    Te-ar mai putea interesa

    Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record