• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Florin Cîțu și-a depus mandatul de premier! Va urma o nouă nominalizare pentru funcția de ministru al Agriculturii!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Florin Cîțu și-a depus mandatul de premier desemnat, înainte cu doar jumătate de oră de şedinţa în care urma să fie dat votul de învestitură de către Parlament.

    Informația a fost anunțată chiar de către Administrația Prezidențială.

    Domnul Florin Vasile Cîțu și-a depus astăzi mandatul de prim-ministru desemnat. Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a luat act de această decizie și urmează să facă o declarație de presă în cursul acestei seri”, a transmis Administraţia Prezidenţială.

    Acum, urmează ca președintele României Klaus Iohannis să facă o nouă nominalizare de premier, iar noul premier desemnat să facă la rândul lui noi nominalizări de miniștri. Până la învestirea unui nou Executiv, Guvernul Orban va asigura interimatul, iar Ministerul Agriculturii va continua să fie condus de Adrian Oros ca ministru interimar.


    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri! Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C