• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermier român: ”Avem rafturile goale pentru că în loc să finanțăm agricultura, am mărit bugetul SRI!”

    agrointeligenta.ro

    S-au dat bani pentru SRI în loc să se sprijine dezvoltarea agriculturii și integrarea prin zootehnie a producției naționale de cereale! Este mesajul unui cunoscut fermier român care constată că ”rafturile goale din magazine arata politica agricolă din ultimii 30 de ani”.

    Pe fondul numărului tot mai mare de cazuri confirmate cu noul coronavirus (bilanțul actual în România este de 64 de pacienți), rafturile cu alimente sunt golite de românii care doresc să își asigure hrana în situația unei eventuale crize.

    Rafturile goale din magazine arată politica agricolă din ultimii 30 de ani. Distrugerea fermierului local. Dacă în urmă cu o lună se importa masiv, acum avem pe rafturi producția locală, adică nimic. Când stabilisem să se aloce fonduri pentru a ne produce animalele în țară, guvernul a hotărât să transfere aceste fonduri către SRI! Rezultatul se vede acum pe rafturi. Fermierul e de vină ca întotdeauna…”, a spus fermierul Puiu Ilisei, fondatorul brandului de carne de pui Pilis din județul Călărași.

    Fermierul Ilisei face referire la două măsuri legislative care, deși au fost promise crescătorilor de animale, nu au primit finanțare de la bugetul de stat. Este vorba despre schemele de ajutor de stat menite să sprijine fermele de păsări și de suine care fac reproducție, ambele programe fiind de interes național întrucât crescătorii importă la acest moment cea mai mare parte a puilor de o zi și a purceilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!