• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Avertismentul unui medic veterinar: Există riscul să ne îmbolnăvim cu toții de coronavirus!

    agrointeligenta.ro

    Avertismentul unui medic veterinar care semnalează o situație ce poate conduce la o explozie de îmbolnăviri cu noul coronavirus în următoarele zile! Președintele Colegiului Medicilor Veterinari din județul Maramureș, Corneliu Taloș, arată pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO că întreaga procedură de depunere a cererilor unice la APIA este un factor de răspândire a COVID-19.

    Dr. Corneliu Taloș spune că prin adeverința pe care fermierii trebuie să o prezinte funcționarilor și pe care trebuie să o elibereze medicul veterinar concesionar, transmiterea noului coronavirus este un pericol pentru toate părțile implicate: de la fermieri, la medici veterinari și până la funcționarii APIA. Dacă în cazul adeverinței de la Primărie, s-a luat decizia ca documentul să nu mai fie solicitat de fermieri, ci obținut de APIA, Președintele Colegiului Medicilor Veterinari din județul Maramureș arată că și procedura de obținere a a adeverinței pentru animale are același risc mare de contaminare.

    „În condițiile epidmiologice legate de evoluția COVID-19 în România, când premierul, ministrul agriculturii, întreg guvernul se află în condiția de izolare la domiciliu și când întreagă țară este asediată de această pandemie severă, constatăm că slujbași – APIA continuuă să cheme deținătorii de exploatații de animale la  agențiile din țară, ba mai mult, solicită acestora adeverințe eliberate de medicul veterinar concesionar al programului național sanitar-veterinar, încălcând normele de biosecuritate, existând pericolul de contaminare
    a tuturora acelora care vin în contact direct: medici veterinar, fermieri, slujbași ai APIA. Pentru a evita aceste riscuri de contaminare cu coronavirus, în condițiile în care conducerea APIA nu realizează posibilitățile de îmbolnăvire luând măsuri de lucru arbitrare, de încălcare a normelor de biosecuritate în aceste condiții de pandemie, vă rugăm să informați opinia publică, iar ministrul sănătății și comandamentul național impotrirva pandemiei să se sesizeze, pentru că este nedrept să ne îmbolnăvim din cauza conducătorilor APIA care nu cunosc și nu iau în considerare pericolul dramatic în care ne aflăm, neluând în seamă evoluția COVID-19 în România”, a declarat dr. Corneliu Taloș pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Vă reamintim că ieri, vineri – 13 martie, Ministerul Agriculturii și APIA au anunțat că depunerea cererii unice se va face fără ca fermierii să mai meargă la Primării pentru eliberarea adeverințelor de la APIA, aceste documente urmând a fi solicitate și obținute direct de către funcționarii APIA.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Dimineață geroasă în mai multe județe cu minime de până la -12 grade Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Mesaje de Paște fericit 2026. Cele mai frumoase urări de Învierea Domnului Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui