• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mihai Răzvan Moraru, Agro-Est Muntenia: ”Dragi antreprenori, nu vă lăsați angajații pe drumuri! Nu luați măsuri din panică!”

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Mihai Răzvan Moraru, fondatorul Agro-Est Muntenia, unul dintre cei mai mari distribuitori de inputuri agricole, a lansat pe pagina sa de Facebook un apel către antreprenorii din sectorul agricol și numai. Fondatorul Agro-Est Muntenia îi îndeamnă pe toți antreprenorii români să nu se grăbească în a lua măsuri extreme, ci să se gândească și la angajații lor, alături de care au lucrat până în acest moment și pe care s-au bazat de-a lungul timpului.

    Dragi antreprenori, am o rugăminte: Nu vă lăsați angajații pe drumuri! Nu luați măsuri din panică sau extreme. Și eu sunt antreprenor și știu ce înseamnă să ai de plătit salarii, taxe, combustibil, Leasing, având peste 50 de angajați.

    Încercați să îi păstrați pe oameni aproape cu resursele disponibile. Deja ei sunt panicați, cum sunteți și voi. Au și ei acasă familii. Așa cum v-ati bazat pe ei până acum, împărțiti resursele pentru toți. Vorbiți cu ei și găsiți soluții. Chiar dacă le reduceți temporar cu un anumit procent salariile, nu concediați. Nu Renunțați!”, a scris Mihai Răzvan Moraru pe pagina sa de Facebook.

    Acesta le-a transmis însă și angajaților români un mesaj, în care îi îndeamnă să dea dovadă de înțelegere și inventivitate, precum și de solidaritate față de colegi.

    Dragi angajați! Dacă până acum, beneficiile cât mai bune erau prioritatea voastră, acum încercați să gândiți ca o adevărată echipă. Vorbiți cu managerii voștri. Lucrați de acasă. Găsiți soluții. Fiți inventivi! Această criză nu va trece în două săptămâni. Se estimează că vor fi luni. Găsiți soluția cu angajatorul, încât să mergeți înainte, împreună. Pentru că aveți nevoie unii de alții. Gândiți-vă și la colegii care au venituri mai mici în echipă și Cereți voi amânarea voluntară de la plata anumitor bonusuri, sau dacă aveți un venit peste media echipei Renunțați voi la un anumit procent. Pentru a va păstra toți colegii”, a mai transmis fondatorul Agro-Est Muntenia.

    În încheiere, Mihai Răzvan Munteanu a spus că doar luând în considerare toate aceste îndemnuri, economia românească va avea puterea să meargă înainte: ”Doar așa se vor păstra milioane de joburi în România. Doar așa, economia va merge înainte. Aveți nevoie și de furnizorii voștri, de clienții voștri, dar și de echipa voastră cu care ați avut până acum rezultate. România nu își va permite programe de salvare economică de zeci de miliarde de euro. Dar nici nu își permite închiderea bruscă a multor companii și concedierea sutelor de mii de angajați. Pentru că atunci nici voi antreprenori și nici voi angajații de top nu veți mai avea o economie! Be Smart!


    Te-ar mai putea interesa

    Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Rareș Bogdan: „Blocarea exporturilor de oi din România servește pe tavă Spaniei contracte uriașe” Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record