• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Crescătorii de vaci întreabă Ministerul Agriculturii și ANSVSA: Este legal să facem carantină în fermă?

    agrointeligenta.ro

    Agrointeligența-AGROINTEL.RO, lider în informarea și susținerea fermierilor, a primit la redacție un mesaj din partea uneia din cele mai importante ferme din Ardeal și unul dintre cei mai importanți producători bio din România. Fermierii își doresc un răspuns din partea autorităților, în condițiile în care a fost solicitată o reacție, pe pagina de Facebook, din partea lui Adrian Oros, ministrul Agriculturii, fără rezultat însă.

    Mesajul integral: “Bună ziua. Mă numesc Ionuț Coste, sunt medic veterinar, promoția 2010. Sunt Responsabil Zootehnie în cadrul cooperativei Fermele Ecologice Silvania (Sălaj). Avem un un efectiv de peste 1200 capete bovine în 4 ferme. Legat de COVID-19, am impus măsuri restrictive de intrare în ferme, am responsabilizat oamenii pentru a nu intra în contact cu persoane venite din alte țări, să-și limiteze ieșirile în public în timpul liber. Îngrijorarea pe care o am este legată de faptul că avem 98 de angajați, dacă o persoană din colectivul nostru va intra în contact cu o persoană pozitivă la COVID-19, iar acel angajat vine la muncă intră în contact cu restul colegilor. În mod normal trebuie să între în carantină toate persoanele din fermă cu care a intrat în contact.

    Întrebarea este: Este legal să se facă carantină în fermă, dacă se va ajunge la această situație? Noi nu putem opri activitatea în fermă. Vacile trebuie hrănire, mulse, avem de asistat la fătări etc. Vă scriu dumneavoastră, echipei Agrointeligența, pentru că nu au fost comunicări pe acesta temă! Mulțumesc!”

    Te-ar mai putea interesa

    Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi! Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei

    Ultimele știri

    Legea pentru vânarea urșilor, declarată constituțională. Ministrul Tanczos Barna a reacționat! Președintele României a promulgat legea subvenției de 15 euro pe familia de albine! Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Cum economisesc fermierii bani la motorină și îngrășăminte: strategia Agricover Commodities Consiliul Concurenței: România are cel mai scăzut randament de lapte pe cap de animal din UE!