• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MESAJUL LUI DIMITRIE MUSCĂ pentru AUTORITĂŢILE CARE GESTIONEAZĂ SITUAȚIA COVID-19!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Urmărește de la Combinatul Agroindustrial Curtici tot ce se decide la București. Pentru Dimitrie Muscă, aceste zile sunt agitate. La fel ca pentru orice alt fermier din România. Până la decizii ferme care să fie țintite spre agricultori și activitatea loc, inginerul Muscă se mobilizează cu proprii oameni pentru a ține la distanță noul coronavirus.

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO a reușit să stea de vorbă cu fermierul Dimitrie Muscă și vă prezentăm mai jos interviul pe care cunoscutul fermier a acceptat să îl ofere publicației noastre:

    Bună ziu, domnule Muscă. Ne puteți spune ce măsuri ați luat sau luați în fermă și care este cea mai mare provocare la acest moment? 
    Dimitrie Muscă: Sunt chiar acum la ferma de vaci și discut cu șeful de fermă, cu doctorii – eu aș avea unde sa îi cazez ( vorbește despre proprii angajați), dar am în abator 50 de oameni, pe care nu am unde să îi cazez, nici nu pot să lucrez la jumătate din capacitate pentru că e nebunie, toată lumea ia cu asalt magazinele, acolo nu am cum să lucrez la jumătate din capacitate. La ferma de vaci ne putem izola. În rest, cam greu, noi avem pe tot grupul peste 500 de angajați, nu am cum…

    Cum credeți că s-ar putea rezolva această situație de criză, epidemia?
    Dimitrie Muscă: Să ții de oameni, să stea toți acasă și la lucru, ca să ne păzim de toate relele și de toți nebunii, adică dacă fiecare ne-am vedea numai de ce avem de făcut și în rest să stăm acasă, am reuși să depășim această perioadă cu bine.

    Ce probleme semnalați privind aprovizionarea de inputuri la acest moment?
    Dimitrie Muscă: Eu mi-am făcut aprovizionarea cu inputuri de care am nevoie în această campanie, singura care nu mi-a venit este sămânța de soia, care trebuie să ajungă de la Pioneer, tot ce avem nevoie pentru campanie este aprovizionat, putem să și ieșim în câmp începând de mâine.

    Ce apel faceți către autorități?
    Dimitrie Muscă: Să fie foarte serioase, ne dezamăgesc în multe lucruri. Acum nu mai vorbim de Pesta Porcină Africană (PPA), vorbim de coronavirus, una mai periculoasă ca cealaltă. Este o nebunie prin ce trecem și de vină sunt autoritățile pentru că în astea 40 de zile… nu au făcut nimic, chiar legat de agricultură, zootehnie…


    Te-ar mai putea interesa

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C