• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cel mai mare producător de carne de curcan din România a intrat în insolvenţă. Are datorii uriașe la stat

    agrointeligenta.ro

    Galli Gallo, deţinătorul brandului Peneş Curcanul este cel mai mare crescător şi procesator de curcani din România. Recent, compania a intrat în insolvenţă pentru o serie de datorii dintre care şi 8 milioane de euro către Ministerul Agriculturii, păgubit în scandalul aviarei din 2006.

    crin antonescu la galli gallo

    Anul trecut, cifra de afaceri a Galli Gallo a ajuns la 34,4 milioane de euro, potrivit datelor oficiale citate de Ziarul Financiar, care au obţinut şi declaraţii de la reprezentanţii companiei deţinute de Cătălin Muntean (60%) şi Florin Macovei (40%). „Cauzele intrării în insolvenţă sunt multiple, unul dintre ele fiind faptul că nu am mai găsit înţelegere la Ministerul Agriculturii pentru a eşalona datoria, dar şi scandalul antibioticelor de la începutul anului, care ne-a scăzut vânzările la jumătate”, a spus Răzvan Şandru, directorul general al Galli Gallo.

    Potrivit aceluiaşi reprezentant, scandalul cărnii cu rume de antibiotice a obligat producătorul să scadă nivelul preţurilor cu 20-30%, ceea ce a adus societăţii pierderi de 4-5 milioane de euro.

    Cătălin Muntean, principalul acționar de la Peneș Curcanul este în prezent primar al orașului Codlea. Afaceristul a candidat pe liste din partea USL și este membru al PNL. În campania electorală, atât Crin Antonescu, cât și ministrul agriculturii Daniel Constantin au vizitat localitatea brașoveană pentru a-l susține pe candidatul liberal, ocazie cu care au avut o întâlnire și la sediul societății Galli Gallo.

    Sursa: Facebook


    Te-ar mai putea interesa

    Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii”

    Ultimele știri

    Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Subvențiile aprobate la plată înainte de moțiunea de cenzură! Adrian Pintea confirmă pentru Agrointeligența: ”Da, am revenit la conducerea APIA” Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor