• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ”Miroase a primăvară!” Dumbrava cu ghioceii, un loc de poveste din România pe care puțin îl cunosc!

    agrointeligenta.ro -

    Ghioceii anunţă venirea primăverii, iar în România, într-un loc de poveste, mai puțin cunoscut, aceste gingașe flori pot fi admirate pe nu mai puţin de zece hectare.

    Această Dumbrava Minunată se găseşte pe Platoul Vârtoapelor, în judeţul Hunedoara, la două ore şi jumătate de mers cu maşina din Timişoara, potrivit opiniatimisoarei.ro.

    Covorul nesfârşit de ghiocei ţine de la începutul lunii martie şi până în aprilie, la doar 13 km de Sarmisegetuza Regia, în Munţii Orăştiei – masivul Sureanu. Punctul de plecare spre Poiană este comuna Orăştioara de Sus, din parcul natural Gradiştea Muncelului.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără” Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă

    Ultimele știri

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Elveția organizează un referendum privind limitarea populației țării la 10 milioane de cetățeni John Deere investește în producția de roboți umanoizi care ar putea înlocui oamenii la munci agricole MADR: Subvenția minimă la APIA – creștere de la 96,39 euro/ha, la 122,27 euro/ha Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie”