• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Supremia Grup a cumpărat 30 ha de teren pentru pătrunjel şi ardei

    agrointeligenta.ro

    Supremia Grup, companie deţinută de antreprenorii locali Mihaela şi Levente Bara, a achiziţionat 30 de hectare de teren în judeţul Alba, unde va începe producţia de condimente şi legume autohtone precum pătrunjelul, ardeii, dar şi alte produse.

    „Terenurile sunt localizate în zona localităţii Alba Iulia. Cele 30 de hectare au fost achiziţionate la preţul pieţei“, a declarat pentru ZF Levente Bara, 37 de ani, fără a înainta însă valoarea achiziţiei.

    Supremia Grup produce ingrediente alimentare printre care condimente, mixuri, arome, membrane sau stabilizatori alimentari, iar printre cei mai importanţi clienţi ai companiei sunt Heidi, Aldis, Albalact, DR. Oetker sau Pambac, conform ultimelor date.

    Pe unele segmente din piaţa ingredientelor alimentare, Supremia este în competiţie cu Puratos, Rompak sau Fuchs. Pe lângă achiziţia terenurilor, compania are în plan extinderea exporturilor în ţări precum Rusia, Ucraina, Kazahstan şi Uzbekistan. Exporturile producătorului de ingrediente ajung la 20 mil. lei (4,5 mil. euro), adică 14% din cifra de afaceri, care anul trecut a atins 138 mil. lei (31 mil. euro).

    Sursa: Ziarul Financiar


    Te-ar mai putea interesa

    Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie! Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite! Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara

    Ultimele știri

    ANSVSA și Primăria Sectorului 1 organizează „Sigur și Gustos”, cel mai mare târg al producătorilor autohtoni din Capitală AgroReclamații. Fermier: APIA nu dă adeverințe pentru credite. Ca să luăm îngrășăminte, girăm cu casa Oficial Kiev: Ucraina este dispusă să amâne accesul la subvențiile agricole ale UE în vederea aderării Surse: Florin Barbu, înlocuit la conducerea MADR de Diana Buzoianu, ministru al Mediului Surse APIA: Dosare deblocate la plată pentru fermierii care aveau cererile blocate