• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • IARNA SE ÎNTOARCE! ANM: Va ninge, vom avea lapoviță și vânt puternic în întreaga țară!

    agrointeligenta.ro -

    Schimbare radicală a vremii. Condițiile meteo vor evolua neașteptat în următoarele zile, avertizează Administrația Națională de Meteorologie care anunță scăderi drastice de temperatură, dar și fenomene specifice iernii: lapoviță și chiar ninsori.

    Vineri sunt temperaturi aferente lunii mai, cu maxime de până la 23 de grade Celsius.

    Sâmbătă, temperaturile rămân ridicate în Muntenia, 22-23 grade Celsius, dar în nord nu vor fi mai mult de 11 – 12 grade Celsius. Acolo vor fi averse, descărcări electrice și vântul va sufla în rafale.

    În noaptea de sâmbătă spre duminică, vremea se va schimba, temperaturile vor scădea accentuat, ploile se vor transforma în ninsoare în Maramureș, Transilvania, Crișana și Moldova. În Carpații Orientali se va depune strat consistent de zăpadă.

    Duminică vor fi cu până la 10 grade Celsius mai puțin față de ziua de sâmbătă. Vor fi precipitații mixte, lapoviță și ninsoare în nord, centru și nord-est.

    Luni vor fi precipitații mixte în sud, sud-est, iar în restul țării vor predomina ninsorile.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Soții Butilă au luat o decizie radicală: ”Vindem ferma și o parte din utilaje pentru a ne acoperi datoriile la inputuri!” Dosar penal pentru o firmă care a depozitat 144 de tone de îngrășăminte pe câmp Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an

    Ultimele știri

    Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără” COPA-COGECA se opune acordului de liber schimb UE-Australia: O povară disproporționată pe umerii agricultorilor și cooperativelor agricole europene Dragoș Ciornei cultivă peste 100 ha și crește viței de îngrășat: ”Spuneam că nu voi face niciodată agricultură” AAC anunță o nouă victorie a fermierilor: Curtea de Apel Cluj a respins cererea de suspendare a derogărilor emise de MADR! AAC – scrisoare deschisă către șeful CCIR, Mihai Daraban: ”Constatăm că fermierii români nu mai sunt bine primiți la Indagra și târgurile CCIR”