• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Legumicultorii de la Matca, afectați de inundații: Au pierdut 40% din recolta de toamnă

    agrointeligenta.ro -

    Inundațiile din județul Galați au lăsat oamenii fără case, dar și legumicultorii locali fără recoltă. La Matca, o localitate în care majoritatea oamenilor au sere de legume, apele au luat cu ele aproape jumătate din recolta de toamnă.

    Într-o intervenție telefonică în cadrul emisiunii Agrikultura de la B1, Mircea Croitoru, vicepreşedintele Asociaţiei Naţionale a Producătorilor Agricoli din România și-a exprimat dezamăgirea privind dezinteresul autorităților pentru paguba localnicilor care se ocupă cu agricultura în județul Galați. Potrivit lui Croitoru, 40% din recolta de toamnă a fost afectată de inundații.

    ”Noi ne-am dori să ne asigurăm munca și serele, dar companiile de asigurări nu ne fac polițe”, s-a plâns legumicultorul din Matca.

    Având în vedere situația descrisă de producătorii de la Matca, printre cei mai importanți de pe piața legumelor din România, nu este exclus ca această toamnă să aducă produse mai scumpe pe piețele pe care aceștia își vindeau marfa.

    Foto: click.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Ordin MADR: APIA le taie fermierilor subvențiile dacă aceștia nu declară toate terenurile lucrate ITM verifică fermierii care au cerut subvenții de la APIA Raport USDA august 2025. Producția de porumb a României, estimată la 7,7 milioane de tone, în scădere din cauza secetei

    Ultimele știri

    Rapița Corteva a adus producții mari și în Olt și Teleorman. Fermierii campioni, peste 4 tone la hectar! Curci albe sau curci bronzate – diferențe, avantaje Culturi de acoperire sau cultura a doua? Care a fost alegerea făcută în ferma familiei Gheorghiță