• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Părintele Emil Nedelea Cărămizaru: ”Dumnezeu și-a pus mâna Sa cea Dreaptă pe Pământul românesc ca să rodească”

    agrointeligenta.ro

    Mesaj dintr-un lăcaș sfânt pentru fermierii din toată țara. În aceste momente dificile, de grea încercare, părintele Emil Nedelea Cărămizaru, parohul Bisericii Voievodale Sfântul Gheorghe Nou din București-Kilometrul „Zero” al României, le transmite tuturor producătorilor agricoli o binecuântare și un gând bun, de mulțumire, pentru toată munca și eforturile pe care le fac inclusiv în această perioadă pentru a asigura bucatele de pe mesele tuturor românilor!

    ”Dragii noștri,

    Ne aflăm în Biserica Sfinților Martiri Brâncoveni, Biserica Sf. Ghoerghe Nou din Centrul Capitalei, singura ctitorie zidită de către Marele Voievod Sfânt și Martir Constantin Brâncoveanul rămasă în capitala țării noastre, o biserică cu valoare de simbol național, cu o încărcătură spirituală cu totul și cu totul deosebită.

    Este un moment în care trebuie să ne gândim că poate în viitor, să ne ferească Dumnezeu, pot veni vremuri și mai grele, și atunci este un exercițiu pe care statul îl face acum pentru orice situație de urgență.

    Noi avem avantajul acesta deosebit că avem o țară atât de bogată.

    Dragii mei, Dumnezeu și-a pus mâna Sa cea Dreaptă pe Pământul acesta românesc ca să rodească și de mii și mii de ani, rodește Roadă binecuvântată.

    Este o țară bogată. Nu cred că va muri cineva de foame atâta timp cât din muncă cinstită și din truda muncii sale își hrănește casa și familia, important este să înțelegem că prin muncă și mai ales prin înțelepciune ca ceea ce avem să ocrotim și să-i mulțumim Lui Dumnezeu pentru cât avem. Și să facem în așa fel încât toate cele rânduite să ajungă la fiecare: și la cel care este în încercare, la cel care este bolnav, la cel care nu are ce pune pe masă. Pentru că Dumnezeu ne-a creat împreună și avem această sfântă datorie de a ne gândi unul la celalt, unii la ceilalți, în așa fel încăt să beneficiem cu toții într-o măsură binecuvântată de roadele pământului nostru.

    Să binecuvânteze Dumnezeu și munca celor care se ostenesc în acest spațiu, în agricultură, pentru că ei ne dau hrana cea de toate zilele. Din munca lor și din strădania lor. Și de aceea această osteneală a lor este binecuvântată de Dumnezeu și de poporul acesta care le mulțumește și îi admiră pentru strădaniile lor.

    De aceea spațiul acesta binecuvântat al satului românesc care este legat de agricultură este cel care ne ține pe toți și mai ales în momentele acestea de restriște, de crize de tot felul, ne dăm seama cât de importantă este munca dumneavoastră, dragii noștri cei care munciți și vă osteniți și vă străduiți ca să puneți pâine caldă pe mesele românilor. Să vă ocrotească Prea Bunul Dumnezeu cu dragostea lui, să vă binecuvânteze și să vă țină sănătoși și cu sufletul, și cu trupul, pe voi și pe noi toți, poporul acesta și lumea aceasta, spre binele comun al tuturor!”


    Te-ar mai putea interesa

    Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C