• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii: ”Am luat măsuri pentru a se continua plata subvențiilor APIA!”

    agrointeligenta.ro -

    Ministrul Agriculturii Adrian Oros îi asigură pe fermierii români că se vor continua plățile pentru subvențiile agricole. Adrian Oros arată că agricultorii și crescătorii de animale vor beneficia în continuare de sprijin prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA).

    ”Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a luat urgent măsuri pentru a continua activitatea de plată a subvențiilor cât și cea de accesare și implementare a mpsurilor de sprijin cu asigurarea condițiilor necesare protejării beneficiarilor și în egală măsură a angajaților”, a declarat Adrian Oros într-un mesaj publicat pe pagina sa de Facebook.

    Vă reamintim că începând cu 16 martie și până pe 6 aprilie, campania de depunere a cererii unice de plată pentru subvențiile agricole pe 2020 a fost suspendată, iar termenul limită de depunere va fi prelungit până pe 15 iunie.

    Funcționarii APIA lucrează în continuare, doar că nu au program cu publicul. Ei pot în această perioadă să continue autorizarea la plată a fermierilor care nu au încasat parțial sau total subvențiile agricole aferente anului 2019. Termenul-limită pentru plata tuturor subvențiilor din anul precedent este 30 iunie.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă

    Ultimele știri

    Un saivan ce adăpostea peste 200 de animale s-a prăbușit sub greutatea zăpezii Dosar penal pentru îngrășăminte și pesticide cu termenul de valabilitate expirat 65 de oi gestante au fost furate într-o fermă. Proprietarul stânei, ademenit de hoți într-o pădure Studiu: Prețurile la mâncare, mai mari în România decât în Spania, Italia, Portugalia sau Grecia Reuniunea oierilor din Federația Romovis a avut loc cu participarea președintelui ASAS, Florin Stănică