• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Crescător de vaci: Prețul laptelui a scăzut de la 1,35 la 1,1 lei/litru la poarta fermei mele începând de astăzi!

    agrointeligenta.ro -

    Lovitură pentru micii fermieri! Un crescător de vaci din Transilvania a fost informat că prețul pentru laptele pe care îl produce va fi scăzut de la 1,35 de lei la 1,1 lei.

    Administrator al societății B&B Team SRL din județul Alba, fermierul se teme că acesta este doar începutul sfârșitului pentru fermele românești care nu au capacitatea de a procesa laptele. ”Cică vin vremuri bune pentru țărani. Dacă nu intervine cât mai repede statul, jur că laptele meu ajunge la canal!”, a scris fermierul.

    Crescătorul de vaci a subliniat că nu predă laptele direct către procesator, ci către un centru local de colectare. La rândul lui, centrul a fost anunțat că prețul la procesator a fost micșorat cu 10 bani pe litru.

    La postarea sa, alt crescător a scris că în Harghita, prețul laptelui este de numai 80 de bani în această perioadă.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Un primar îi ajută pe fermieri să acceseze subvenția APIA de 1.400 euro/ha: ”Este o oportunitate” Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător

    Ultimele știri

    Viticultorii au obținut în instanță anularea ordinului MADR prin care a fost oprit sistemul antigrindină Raport: Giganții fast-food din România profită de suferința puilor, dar nu fac niciun progres în creșterea bunăstării animalelor Un tânăr profesor de la țară atacă ”Cornul și Laptele”: ”Sunt lucruri mult mai bune care se pot face cu bani publici” „Totul pare să fi explodat”: tânăr fermier din Vaslui despre costuri și prețuri Ai depus cerere pentru un aviz și nu ai primit răspuns în termen de 30 de zile? Se aplică legea avizării tacite!