• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Programul Tomata 2020: Când va începe depunerea cererilor la Direcțiile Agricole!

    agrointeligenta.ro

    Startul Programului Tomata 2020 urmează să fie făcut în forță. Ministrul Agriculturii Adrian Oros le promite fermierilor că după ce săptămâna trecută Guvernul a aprobat ajutorul de minimis pentru cultura de usturoi în câmp, la ședința următoare, pe masa miniștrilor se va afla ajutorul de minimis pentru cultura de tomate în spații protejate.

    ”HG-ul cu usturoiul a trecut, săptămâna aceasta va trece și HG-ul cu programa Tomata”, a promis ministrul Agriculturii Adrian Oros în cadrul emisiunii ”Agricultura la raport” (Agro TV). Doar după aprobarea Hotărârii de Guvern și publicarea ei în Monitorul Oficial, fermierii pot depune la Direcțiile Agricole cererile de înscriere în program. Astfel, dacă aprobarea actului normativ se face în această săptămână, cel târziu de săptămâna viitoare, la nivel național, producătorii pot să depună cererile de înscriere la nivelul Direcțiilor Agricole.

    Vă reamintim că prin intermediul programului Tomata, legumicultorii vor încasa anul acesta o plată de maxim 3.000 de euro pe an. Condițiile pentru accesarea programului de sprijin le găți aici: NOU ÎN TOMATA 2020: Cantitate minimă vândută – 3 TONE, termen-limită 15 iunie, PLATĂ MAXIMĂ 3.000 EURO/AN! 

    Te-ar mai putea interesa

    Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui

    Ultimele știri

    OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare APCPR salută noile măsuri împotriva pestei porcine africane: „Sectorul avea nevoie de un cadru legislativ consolidat” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare ”Ploaie” de amenzi după protestul oierilor. Jandarmeria Română anunță verificări în desfășurare S-a votat! Subvenție nouă de 68 euro pe cap de bovină și de 12 euro pe cap de porc la îngrășare!