• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Închiderea restaurantelor McDonald’s, lovitură cruntă pentru fermieri!

    agrointeligenta.ro

    Începând din această săptămână, în mai multe state europene, McDonald’s a închis total sau parțial restaurantele. În Irlanda și Marea Britanie acest lucru s-a întâmplat de luni, pe 23 martie, de când inclusiv activitatea de livrarea și cea de drive-in au fost sistate. Fermierii au cerut Comisiei Europene să vină cu un sprijin urgent în sectorul cărnii de vită acolo unde prețurile se vor prăbuși fără comenzile marelui lanț de fast-food.

    În cadrul video-ședinței de ieri a miniștrilor agriculturii din statele membre, un subiect fierbinte pe ordinea de zi a fost problema prețurilor care sunt în pericol de a se prăbuși după sistarea activității marilor lanțuri de restaurante. Cel mai mare impact îl va avea închiderea restarantelor McDonald’s care erau unul dintre principalii clienți ei fermelor de animale din Irlanda. În acest context, crescătorii irlandezi de vaci de carne au solicitat în cadrul Consiliului Agriculturii UE introducerea subvențiilor pentru depozitarea privată a cărnii de vită.

    Te-ar mai putea interesa

    Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an!

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!