• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Chimagri a cerut insolvența Chemark Rom

    Roxana Dobre -

    Chimagri SRL din Brăila a cerut intrarea în insolvență a uneia dintre cele mai mari companii agricole din România, Chemark Rom SRL din Brașov. Obiectul procesului îl constituie deschiderea procedurii de faliment la cererea creditorului, ceea ce indică o posibilă incapacitate de plată a Chemark Rom față de obligațiile comerciale asumate, conform AGROINVESTIGAȚII.RO.

    Chemark Rom SRL, companie cu sediul în județul Brașov, se confruntă cu o cerere de deschidere a procedurii de insolvență, depusă de creditorul Chimagri SRL. Dosarul, înregistrat la Tribunalul Brașov sub numărul 2637/62/2025, a fost deschis în data de 27 iunie 2025 și se află în stadiul procesual de fond, pe rolul Secției a II-a Civilă, de Contencios Administrativ și Fiscal, potrivit AGROINVESTIGAȚII.RO.

    Citiți și: Irinel Plosca este fermierul care va plăti la ADS cea mai mare arendă la hectar, de 2.438 kg/ha

    Irinel Plosca (dreapta) este fondatorul Chimagri și administratorul societății Agroindustriala Rîmnicelu

    Irinel Plosca, administratorul și acționarul Chimagri, companie cu venituri de 14 milioane de euro în 2024 nu a dorit să precieze în ce constă datoria pentru care s-a solicitatea cererea de începere a insolvenței Chemark Rom, controlată de Mircea Virgil Pop.

    „Am văzut solicitarea dumneavoastră referitoare la cererea noastră pentru deschiderea procedurii de insolvență Chemark Rom SRL, dar momentan nu vă pot oferi alte informații. Momentan, dar vreau să vă asigur că acțiunea noastră este întemeiată și datoria lor față de Chimagri este lichidă, certă și exigibilă”, a explicat Irinel Plosca pentru AGROINVESTIGAȚII.RO.

    Continuarea pe AGROINVESTIGAȚII.RO


    Te-ar mai putea interesa

    Școală de șoferi gratuită pentru tinerii care vor să își ia permisul. Cererile, până pe 27 ianuarie Laptele la 5 lei care i-a înfuriat pe fermieri. Cine îl produce Ioan Jula, unul dintre pomicultorii care a suferit pierderi uriașe în acest an: ”Când lucrezi și pierzi, apoi baiul e mare”

    Ultimele știri

    ”Bătaie” la ADS pe terenurile pentru tineri fermieri. Constract cu arendă de 2.540 de kilograme de grâu pe an Banca de Alimente, ediția de sărbători. Carrefour România și Crucea Roșie colectează alimente pentru peste 2.300 de familii vulnerabile ANF, avertisment privind starea culturilor în câmp: Aplicarea tratamentelor „preventiv” sau „din reflex” – bani cheltuiți inutil!