• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un camion care transporta vaci s-a răsturnat. O persoană a murit, alta e grav rănită!

    agrointeligenta.ro -

    Un ansamblu de vehicule care transporta bovine, s-a răsturnat, sâmbătă seara, pe DN 13, în localitatea Hetiur din județul Mureș. În urma tragicului eveniment o persoană și-a pierdut viața, iar alta este grav rănită, potrivit Ziarul Unirea.

    „Un autotren s-a răsturnat în afara părții carosabile, sunt doua victime încarcerate, una este conștientă și cooperantă, cealaltă victimă este inconștientă. Camionul transporta animale vii – vaci. Se intervine cu un echipaj de descarcerare grea de la Detasamentul Tg. Mures, un echipaj multirisc de la Detasamentul Sighisoara si o autospeciala de stingere cu apa si spuma.

    Victimele au fost extrase de către pompierii militari, una este de cod roșu și una este de cod negru.

    Până în momentul de față au fost extrase șapte bovine din remorcile autotrenului, au mai ramas in jur de trei bovine în interior”, au transmis ieri, după accident, reprezentanții ISU Mureș.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    AFIR a publicat un nou ghid: 200.000 de euro/beneficiar pentru investiții neproductive la nivel de fermă Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t

    Ultimele știri

    Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Emil Dumitru, MADR: La schema pentru mieluțe, oierii eligibili trebuie să fie într-o formă de organizare, minim PFA După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Creșterea pragului de suprafață pentru subvențiile APIA. Sebastian Cernic: ”Banii să meagă către fermierii care fac valoare adăugată” Grâul din România, mai scump decât cel din Franța, Ucraina sau Rusia