• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • NOUA ORDONANȚĂ MILITARĂ. Restricții noi la transporturile cu camioane peste 2,4 tone!

    agrointeligenta.ro

    Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela susținut în această seară o declarație de presă pentru a anunța noi măsuri care să prevină răspândirea epidemiei de coronavirus, măsuri care apar în Ordonanța Militară nr. 4. Între noile reguli se află și restricții pentru transportatori, noile reguli având impact și în sectorul agricol.

    Conducătorii auto care intră în țară cu mașini de peste 2,4 tone au la dispoziție 3 opțiuni: fie angajatorul le asigură un loc unde să se izoleze între curse, fie se izolează la domiciliu, fie autoritățile locale pun la dispoziție spații de carantinare, la cerere, pentru a proteja familiile șoferilor. Având în vedere că și spațiul de zbor este afectat și există riscul unei îmbolnări a personalului navigant, aceleași condiții le aplicăm și piloților”, a declarat Marcel Vela.

    Noua Ordonanță Militară va fi publicată în formă integrală în această seară și va intra în vigoare la publicarea în Monitorul Oficial.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Primele amenzi în ancheta Consiliului Concurenței privind voucherele acordate fermierilor AgroReclamații. Fermieri cu cererea blocată la plata ANT. Șeful APIA a preluat problema spre soluționare Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată!

    Ultimele știri

    Fermierii reclamă pierderi masive la floarea-soarelui din cauza porumbeilor Comisia Europeană a adoptat un plan de sprijinire a fermierilor loviți de scumpirea îngrășămintelor Fermierii au început irigațiile pe datorie, în așteptarea subvențiilor. De azi, au intrat și banii de la stat Fermă cu 150 de vaci, depistată că funcționa fără autorizație de mediu. Amenda aplicată! De ce întârzie subvențiile de la APIA?