• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce spune ministrul Constantin despre protestul de vineri, din fața instituției

    agrointeligenta.ro -

    Joia trecută, Agrointel anunța că numeroși fermieri tineri, în special ieșeni, sunt nemulțumiți. Ei se plâng că, deși au respectat toate cerințele de finanțare europeană, proiecte depuse de ei, conforme şi eligibile, au rămas nefinanţate la apelul de proiecte din iunie 2012. Agricultorii au anunțat că urmau să susțină un protest la București, în fața Ministerului Agriculturii. Și s-au ținut de cuvânt!

    Pe adresa de mail redactia@agrointel.ro, am primit poze de la protestul de vineri, despre care, deși era plecat din țară, a aflat la întoarcere și ministrul agriculturii Daniel Constantin. ”Au protestat circa 20 de tineri. Pe bună dreptate, că au cheltuit 1.000-3.000 de euro pentru întocmirea dosarelor”, a declarat ministrul în cadrul Agrikultura de la B1 TV. Daniel Constantin a mai spus și că deși s-au depus 25.000 de dosare, doar 10.000 dintre ele și-au găsit finanțare, deși numărul celor care au respectat condițiile a fost mai mare. Din păcate, ministrul a spus că nu se mai pot acorda bani pentru a se suplimenta bugetele, dar este convins că msăura pentru tinerii fermieri a fost una foarte bună, deoarece toți cei care au semnat contractele de finanțare, au pornit pe un drum drept și ”o duc bine”.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț”

    Ultimele știri

    Garda de Mediu – controale masive în ferme! Un fermier a încasat deja o amendă uriașă Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Agricover – partenerul fermierilor pentru îngrășăminte și motorină la prețuri bune Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie