• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Germania redeschide granițele pentru muncitorii români din agricultură

    agrointeligenta.ro

    Germania va deschide granițele pentru muncitorii sezonieri din străinătate care vor participa la recoltarea fructelor şi legumelor. Guvernul de la Berlin a anunțat că va relaxa restricțiile de călătorie impuse pentru limitarea răspândirii coronavirusului. De redeschiderea granițelor vor beneficia inclusiv lucrătorii români.

    Ministerul german al Agriculturii a anunţat că a ajuns la un acord cu Ministerul de Interne pentru a permite unui număr de de până la 40.000 de muncitori sezonieri în sectorul agricol să intre în ţară în luna aprilie şi altor 40.000 în luna mai, potrivit Evenimentul Zilei.

    Aceștia vor fi aduși cu avionul pentru a reduce riscul de contaminare cu noul coronavirus. Ei vor fi supuşi unui examen medical, vor fi obligați să păstreze distanța social în timpul lucrului și vor fi cazați în spații la jumătatea capacității de primire.

    Cele două Ministere au informat că vor încerca să atragă în agricultură încă 10.000 de persoane din Germania, şomeri, studenţi, solicitanţi de azil şi persoane aflate în şomaj temporar, care să lucreze în ferme, inclusiv.

    „Astăzi am ajuns la o soluţie pragmatică care îndeplineşte două cerinţe: protecţia de infecţie pe de o parte şi strângerea recoltei de pe altă parte”, a declarat ministrul german al Agriculturii, Julia Kloeckner.

    În agricultura germană lucrează, în fiecare an, aproape 300.000 de lucrători sezonieri din străinătate, majoritatea venind din România şi Polonia.

    Te-ar mai putea interesa

    Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”