• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Germania redeschide granițele pentru muncitorii români din agricultură

    agrointeligenta.ro

    Germania va deschide granițele pentru muncitorii sezonieri din străinătate care vor participa la recoltarea fructelor şi legumelor. Guvernul de la Berlin a anunțat că va relaxa restricțiile de călătorie impuse pentru limitarea răspândirii coronavirusului. De redeschiderea granițelor vor beneficia inclusiv lucrătorii români.

    Ministerul german al Agriculturii a anunţat că a ajuns la un acord cu Ministerul de Interne pentru a permite unui număr de de până la 40.000 de muncitori sezonieri în sectorul agricol să intre în ţară în luna aprilie şi altor 40.000 în luna mai, potrivit Evenimentul Zilei.

    Aceștia vor fi aduși cu avionul pentru a reduce riscul de contaminare cu noul coronavirus. Ei vor fi supuşi unui examen medical, vor fi obligați să păstreze distanța social în timpul lucrului și vor fi cazați în spații la jumătatea capacității de primire.

    Cele două Ministere au informat că vor încerca să atragă în agricultură încă 10.000 de persoane din Germania, şomeri, studenţi, solicitanţi de azil şi persoane aflate în şomaj temporar, care să lucreze în ferme, inclusiv.

    „Astăzi am ajuns la o soluţie pragmatică care îndeplineşte două cerinţe: protecţia de infecţie pe de o parte şi strângerea recoltei de pe altă parte”, a declarat ministrul german al Agriculturii, Julia Kloeckner.

    În agricultura germană lucrează, în fiecare an, aproape 300.000 de lucrători sezonieri din străinătate, majoritatea venind din România şi Polonia.


    Te-ar mai putea interesa

    Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Rareș Bogdan: „Blocarea exporturilor de oi din România servește pe tavă Spaniei contracte uriașe” Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Fermierii au intrat la recoltatul orzului. ”Fără 1 leu pe kilogram nu îl dau”. Prețul în portul Constanța

    Ultimele știri

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Șeful ANSVSA merge la Bruxelles: ”Cerem ridicarea interdicției la exportul de oi și audit la fața locului” Decizie majoră în zootehnie: Vaccinarea în masă a ovinelor, pregătită să fie prezentată Comisiei Europene Oficial: Șefii DSVSA Arad, sub control judiciar într-un dosar DNA Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record