• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Silviu Mihai, fermier: Deblocarea irigațiilor pentru ferma mea va mai dura probabil 10 zile!

    Angelica Lefter -

    Problema irigațiilor pentru mai mulți agricultori din județul Ialomița este departe de a fi rezolvată, deși fiecare zi de întârziere înseamnă pierderi imense pentru fermieri.

    Jurnaliștii Agrointeligența – AGROINTEL.RO au scris marți, 7 aprilie, despre problemele cu care se confruntă unul dintre agricultorii din județ, Silviu Mihai, care este și vicepreședintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice din Ialomița.

    Acesta a explicat că refacerea sistemului de irigații pentru anumite zone din județul Ialomița era blocată din cauza unei sincope de comunicare. Mai exact, lucrătorii unei firme cu care colaborează ENEL nu puteau ajunge în zonă pentru a monta transformatoarele necesare în reluarea activității de irigat, deoarece nu puteau părăsi localitatea Țăndărei, aflată sub carantină totală din cauza numărului mare de cazuri de COVID-19.

    MAI MULTE DETALII AICI: Irigații blocate în județul Ialomița! Echipele tehnice sunt ținute în carantină la Țăndărei!

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO s-a interesat, astăzi, joi – 8 aprilie, în ce stadiu se află acum lucrările de refacere a sistemului de irigații și de reluare a udatului pentru suprafețele arabile din apropierea localității Scânteia și dacă între timp echipele tehnice au intervenit pe teren pentru deblocarea situației.

    Fermierul ialomițean Silviu Mihai, ne-a informat că, în cele din urmă, lucrătorii au primit acceptul de părăsi localitatea, iar fermierul ne-a confirmat că se va începe refacerea rețelei de irigații.

    ”Am fost anunțat că, mâine, 9 aprilie, va veni o echipă care să refacă rețeaua de la motor la stâlp. Vor fi montate apoi transformatoarele, de săptămâna viitoare, vor fi mai multe și au programări cei de la ENEL să oprească alimentarea cu energie electrică. Nu este simplă treaba! Pentru noi, fermierii, orice zi de așteptare este pierdere, dar estimez că în 10 zile totul va fi gata. Apa este pe canal pentru irigații. Cei de la Țăndărei vor veni mâine, au reușit să discute și vor putea să iasă din orașul carantinat. Trebuie urmați niște pași, acum toată lumea vrea repede! Am vorbit cu conducerea ENEL, ei au bunăvoință, dar trebuie ca totul să se facă etapizat. Situația este critică în sudul țării, fermierii mai mici au început să întoarcă culturile, nu mai au nicio cale de scăpare”, a menționat vicepreședintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice din județul Ialomița, Silviu Mihai.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” ANSVSA – anunț pentru toți crescătorii de animale! Alexandru Bociu: ”Obiectivul nostru rămâne același” Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an

    Ultimele știri

    Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Alerte de inundații în mai multe județe. Terenuri agricole acoperite de ape Reguli noi pentru micii fermieri care accesează subvenții de la APIA Agrii România răsplătește fidelitatea și susține fermierii să devină ”Campioni pe teren” Controale în câmp la fermierii care fertilizează cu azot în această perioadă