• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Hibridul FAUSTO, un nume de succes garantat pentru floarea-soarelui

    agrointeligenta.ro -

    Buruienile sunt printre cei mai mari dușmani ai culturii de floarea-soarelui. Printre cele mai dăunătoare este și Orobanche, care are un grad ridicat de evoluție, o răspândire rapidă în teren și o capacitate mare de a rezista în sol. Producțiile sunt drastic afectate de infestarea cu această buruiană. RWA România are însă în portofoliu hibridul Fausto, cu rezistență la Orobanche, rasele A-E.

    Fausto, hibrid de floarea-soarelui cu tehnologie simplă de erbicidare cu Tribenuron-metil, oferă un potențial de producție de 4,5 tone la hectar și un conținut de ulei de 46%-48%. De unde vin toate aceste valori importante pentru fermieri? În primul rând, de la o pornire foarte bună în vegetație, la care se adaugă toleranța foarte bună la frângere și bună la Sclerotinia.

    Masa la o mie de boabe a acestui hibrid cu maturitate semitardivă este ridicată și se situează între 58-62 de grame. Plantele ajung la maturitate la o talie medie-înaltă, cu o poziție semierectă a calatidiului.

    Specialiștii RWA România, pe care îi puteți găsi la http://www.raiffeisen-agro.ro/contact, le transmit fermierilor care aleg hibridul Fausto că densitatea la semănat se situează între 60.000 și 65.000 de boabe germinabile la hectar. Cu ajutorul paginii de contact RWA puteți de asemenea lansa comenzi sau adresa întrebări despre detalii suplimentare.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Prețul grâului și al porumbului – pe roșu. Cotații și noutăți la bursa de cereale George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, cu risc de inundații Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană

    Ultimele știri

    Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Bulgaria a început să importe floarea-soarelui din Argentina, la un preț mai mic. Urmează România? Fermierii se luptă cu băltirile. Matei Titianu, LAPAR: 80% din totalul de ploi pe un an a venit în șase luni Cercetătorii din Buzău: Cei care vând semințe străine au salariu 5.000 lei, cercetătorilor cu doctorat li s-a tăiat venitul la 3.593 de lei Cum va fi vremea în luna martie. Graficul temperaturilor și ploilor în prima lună de primăvară