• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MADR: Exportul de cereale în UE se poate face cu o declarație pe proprie răspundere a cumpărătorului!

    agrointeligenta.ro -

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale vine cu precizări după ce Ordonanța Militară nr. 8/9.04.2020 a creat confuzie în rândul fermierilor și traderilor de cereale. Ne-au fost semnalate cazuri concrete de camioane care în cursul zilei de astăzi nu au putut intra în țară pentru a prelua grânele contractate și deja plătite.

    Citiți și: NOUA ORDONANȚĂ MILITARĂ: Exportul cerealelor – INTERZIS! Grâul, porumbul, făina și zahărul RĂMÂN ÎN ROMÂNIA! 

    Nici fermierii, nici traderii nu au primit informații privind documentele în baza cărora se poate continua comerțul intracomunitar, adică exportul de produse agroalimentare în UE. Această informație a lipsit astăzi și din vămi!

    Ministerul Agriculturii a venit cu clarificări și cu tipizatul de declarație pe proprie răspundere, în limba engleză, ce trebuie completat și asumat de către cel care face achiziția de produse, deci de către cumpărătorul extern.

    Iată precizările MADR:

    Iată modelul de declarație ce trebuie completată și ștampilată de către achizitorii de cereale din spațiul UE. Tipizatul poate fi descărcat AICI: FORMĂ EDITABILĂ DECLARAȚIE COMERȚ INTRACOMUNITAR



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    ANSVSA – anunț pentru toți crescătorii de animale! Alexandru Bociu: ”Obiectivul nostru rămâne același” Când un an rău răstoarnă o fermă – apel public pentru plata datoriilor unei ferme. Soții Butilă: „Și 5 lei contează” Amendă uriașă pentru tractoarele care circulă fără numere și fără asigurare Culturile de cereale, călcate cu snowmobile, sănii și ATV-uri: ”Câmpul este distrus pentru puțină distracție” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an

    Ultimele știri

    Bursa cerealelor: Grâul, la minime istorice. Rapița s-a scumpit pe burse La ce temperaturi ”îngheață” motorina. Sfaturi pentru operarea tractoarelor iarna MIPE a deschis baza MySMIS către anchetatori: EPPO, DNA și DLAF primesc acces direct la proiectele cu fonduri europene Despăgubirile de 2.000 euro/ha, în vigoare: condiții, acte necesare, termene plăți Agrii România și MullenLowe România continuă tradiția inovației în agribusiness prin cea de-a treia ediție a evenimentului „Biosfera”