• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dosarele „uitate” în sertare vor primi finanțare: Bani de la stat pentru tinerii fermieri eligibili pe Măsura 112

    agrointeligenta.ro

    Veste bună pentru cei aproximativ 3.000 de tineri fermieri cu dosare eligibile pe Măsura 112 și care nu și-au primit finanțare din cauza întârzierilor analizei dosarelor de către funționarii APDRP. Ministrul Daniel Constantin a declarat că 1,5 milioane de euro vor fi alocați de la bugetul de stat pentru acești agricultori.

    Anunțul a fost făcut în cadrul unei întâlniri pe care ministrul Daniel Constantin a avut-o cu deputații PNL și în care parlamentarii i-au adresat șefului MADR o serie de întrebări privind viitorul agriculturii românești. ”Referitor la tinerii fermieri care nu au beneficiat de Măsura 112 în ultima sesiune, din cauza unor întârzieri în analizarea dosarelor, ministrul Constantin le-a declarat deputaţilor că pentru finanţarea proiectelor acestora este nevoie de o sumă de 1,5 milioane de euro ce ar putea fi alocată din Bugetul de Stat”, se arată într-un comunicat de presă.

    Începând de anul viitor, ministrul Daniel Constantin a anunţat că, asemenea programului de reconversie pomicolă, fermierii români vor avea posibilitatea de a accesa şi fonduri pentru înfiinţarea de livezi printr-un program de reconversie pentru livezi.


    Te-ar mai putea interesa

    Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare” Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false

    Ultimele știri

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Harta secetei din România: unde sunt cele mai mari probleme pentru cultura de porumb Ploi, vijelii și grindină: ANM a emis o nouă avertizare meteo pentru România ANM a publicat prognoza meteo pe patru săptămâni: cum va fi vremea în fiecare săptămână până pe 10 august